reklama

 
banan webhosting

Země Malé mořské víly

: Dánsko se rozkládá na Jutském poloostrově a dalších 483 ostrovech. Jeho břehy omývají vody Baltského a Severního moře a rozlohou i počtem obyvatel je asi poloviční oproti naší republice. Kdo navštívil Kodaň, jde se jistě podívat i na bronzový symbol tohoto města a vlastně celého Dánska - bronzovou sochu Malé mořské víly sedící na balvanech na okraji průlivu Oresund. Ano, té víly ze známé pohádky Hanse Christiana Andersena.
 
Zatímco Malá mořská víla je cílem tisíců turistů v Kodani, láká návštěvníky třetího největšího dánského města Odense rodný domek autora této pohádky, Hanse Christiana Andersena. Ve světě pravděpodobně nejslavnějšího a nejznámějšího Dána. Narodil se roku 1805 uprostřed staré části města v nevelkém žlutém přízemním domku, který je dnes upraven jako Andersenovo muzeum, a v dalších neméně malebných staveních v okolí jsou prodejny suvenýrů s předměty, jež připomínají Andersena i postavy z jeho pohádek.
 
Dánsko je rovinatá země, jejíž nejvyšší "hora" ční jen 174 metry vysoko. Nad plochou rovinou se prakticky neustále prohání vítr, který i v Dánsku, podobně jako v Holandsku, v minulosti poháněl větrné mlýny. V současnosti však otáčí vrtulemi tisíců větrných elektráren. Dánsko je světovou jedničkou ve využívání energie větru i ve výrobě větrných elektráren, které se odtud vyvážejí do celého světa. Malé pestrobarevné větrníčky se stavějí Dánové v zahrádkách domků, třeba když slaví narozeniny svých dětí.
 
Také další z dánských atrakcí navštěvují převážně děti, i když se s nimi nakonec většinou "svezou" i rodiče. Je to Legoland, známý miniaturní svět postavený z kostek stavebnice Lego. Ten najdete v městečku Billund ve středu Jutského poloostrova. Možná jste tam také byli. Je jen škoda, že zájezdy do Legolandu většinou minou jiné zajímavosti Dánska -.. třeba další "minisvět" na okraji města Fredericia, který zcela přesně ukazuje, jak vypadalo toto město před staletími.
 
Kde chce Dánsko poznat opravdu celé, musí neustále překonávat mořské úžiny mezi ostrovy a pevninou - trajektem nebo po mostech. Motoristům, ale i vlakům ušetří zdlouhavé naloďování a vyloďování při cestě most z Kodaně do Malmõ. Jedna část mostu je společná pro auta i vlaky a končí na umělém ostrůvku. Z něho pak pokračují auta po dalším mostě, zatímco železnice vede tunelem.
 
Dánsko však také přeje cyklistům, protože celá země je protkána sítí bezpečných cyklistických stezek. V době prázdnin křižují zemi tisíce lidí na kolech. Ti nejmenší, kteří ještě nedosáhnou na pedály svých kol, se vezou v krytých přívěsných vozících. I oni však brzy nasadí přilbu a rozjedou se po cyklostezkách za poznáním krás své země...
 
Emilie Laštůvková (soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz