reklama

 
banan webhosting

Chorvatské zajímavosti

Chorvatsko patří již řadu let k oblíbeným cílům našich turistů. Po nedávném Tématu týdne, ve kterém jsme se této zemi věnovali, vám přinášíme pohled na další dvě zajímavá místa v této zemi.
 

 
Limská zátoka
 
Jižně od Vrsaru se zařezává 9 km do vnitrozemí Limská zátoka. Pro zalesněné břehy, vysoké až 100 metrů, se zátoce také říká Limský fjord. Záliv je vlastně zatopená část Limského krasového údolí, které se táhne dále pevninou. Mnoho sladkovodních pramenů, které se do fjordu vlévají jak ze břehů, tak pod mořskou hladinou, vytváří zvlášť dobré podmínky pro život ve vodě, a tak zde rybáři chovají ryby, slávky jedlé a ústřice, které je pak možné ochutnat v restauraci motelu Limski fjord.
 
: V kanále nejsou povoleny žádné vodní sporty. Můžete se zde ale projet na lodi. V roce 1999 zde byl poplatek 50 HRK za dospělého a 20 HRK za dítě. I zde se dá smlouvat. Projížďka lodí končí u ""Pirátské jeskyně"", kde je krátká zastávka a vracíte se zpět. V pobřežních skalách je několik jeskyní s nálezy pozůstatků člověka mladší doby kamenné, nad severním břehem zálivu se nacházejí zříceniny benediktinského kláštera sv. Michala ( Sveti Mihovil ), jehož zakladatelem byl v 11. stol. sv. Rumuald.
 
Pokud budete pokračovat podél zálivu dále do vnitrozemí, asi po 8 km můžete navštívit zříceniny opevněné osady Dvigrad, rozkládající se na dvou vyvýšeninách (odtud název). V 17. stol. bylo městečko po morové epidemii zcela opuštěno, takže si jej můžeme prohlédnout v jeho téměř původní podobě.
 
Doporučujeme Vám celodenní výlet pirátskou lodí ""LAV"", která jako jediná loď může vjet z širého moře do Limského kanálu a projíždí tímto zálivem až na konec. Při projížďce prožijete nezapomenutelné zážitky, navštívíte Pirátskou jeskyni a naobědváte se v příjemné restauraci na konci zálivu. V tomto případě cena není rozhodující, avšak odpovídá kvalitě. I tuto projížďku pirátskou lodí lze zpravidla objednat u delegáta cestovní kanceláře.
 

 
Novigrad - Cittànova
 
Dalším zajímavým turistickým cílem je město Novigrad. Městské jádro je dosud skoro celé obehnáno hradbami. Klenotem hlavního náměstí (Veliki trg) je bývalá katedrála sv. Pelagia (Sveti Pelagie), barokizovaná románská bazilika s románskou kryptou. Starý přístav Mandrač byl přeměněn na přístav jachtový.
 
""Novi"" v názvu města se vysvětluje tak, že Římany vybudované městské jádro se potopilo a ve středověku bylo nahrazeno dnešním městem. Kouzlo tohoto města spočívá v atmosféře úzkých uliček a paláců na malém náměstí, kde návštěvníci v horkých letních dnech naleznou osvěžující chládek.
 
Na malém poloostrově leží starší část města, novější se rozrůstá v jeho okolí. Městečko původně stálo na ostrůvku, který byl v 18. stol. spojen s pevninou náspem. Na místě Novigradu stála kdysi římská osada Aemona, která se po rozpadu římské říše změnila na byzantskou Neapolis - odtud dnešní jméno, které vzniklo po příchodu Slovanů.
 
Od roku 1270 patřil Novigrad k Benátské republice, v druhé polovině 17. stol. se stal terčem tureckých útoků, které město značně poškodily. Dobře se zachovaly části fortifikačního systému pocházejícího především z doby nadvlády Benátské republiky a řada městských budov, např. palác Urizzi, postavený ve stylu benátské gotiky, městská lodžie (Gradska loža). Koupání je možné na plážích ve městečku a nebo v zátokách v jeho okolí.
 
Jiří Kalla (soutěžní příspěvek, f400)
 
Autorovy stránky naleznete na adrese http://www.hyperlink.cz/sally
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz