reklama

 
banan webhosting

Cesta na Thásos

Let na Thásos trvá necelé dvě hodiny, ale protože ostrov nemá své letiště, přistanete v Kavále, což je zároveň i poslední pevninské přístavní město na této cestě. Potom vás i s autobusem "naloží" do trajektu a zanedlouho, po obeplutí neobydleného ostrova (není tam voda), připlujete k Thásosu, kde vás během chvilky "vyšoupnou" i s autobusem na přístavní molo. Celou tuto krátkou plavbu doprovázejí loď hejna hladových racků a létajících (spíše se jedná o skoky do dálky) rybiček.
 
: Do Potósu, který se nachází v jižní části tohoto kouzelného ostrůvku a kde jsme měli zajištěno ubytování ve vynikajícím hotelu, to už je pouze 40 minut po silnici a po většinu jízdy y s krásným výhledem na Egejské moře s jeho různými zátokami.
 
Potós je malé a velmi příjemné ostrovní městečko se všemi službami, které turista ke svému bytí potřebuje. Není v něm sice tolik taveren jako jinde, kde je mnohem živější cestovní ruch, ale to patří k poklidnému rázu této lokality. Všeho je prostě přiměřeně...obchody,služby, benzinové čerpadlo, několik nezbytných půjčoven dopravních prostředků včetně kol a rovněžvětšinou nezbytná banka s komplexnímislužbami. A když k tomu všemu oøe s prùzraènou vodou, jakou jsem jinde nevidìl (a to byla vlastně všude průzračná), myslím si, že pro rodiny s dětmi nebo romantické duše to je jedna z nejlepších možností výběru z nabídky řeckých ostrovů. Ještě počátkem října i přesto, že se jedná o nejsevernější řecký ostrov, se tu budete cítit jako uprostřed českého léta, ale spíše ještě lépe.
 
Celkem překvapivá upoutávka je u malé taverny v dolní části Potósu, kde českou vlaječkou na venkovní nabídce prezentují, že obsluha hovoří česky. Pokud tam zajdete zjistíte, že obsluhou ovládající jazyk český je pořízek neznámého původu, který velmi rychle ale srozumitelně hovoří směsicí ukrajinštiny, slovenštiny a češtiny a tvrdí, že je Řek. Jinak je samozřejmě velmi ochotný a milý, jenom to české "h" nedokáže nějak vyslovit, takže na rozloučenou spíše řekne "Agój....", a protože byl začátek října stačil ještě dodat, že za chvíli to tady "balí" a jede ještě pracovat dolů na jih, na Krétu....tak hodně štěstí.
 
Další místní zajímavou postavou a osobností zároveň je pan klenotník s nabídkou šperků v řeckém stylu (kromě jiného). Ten si ale rád povídá ve francouzštině a tomu také odpovídá jeho reklamní styl...kdo se s ním domluví touto řečí, má automaticky 20% slevy. Mohu vás ujistit, že na to stačí běžný základ středoškolské francouzštiny.
 
Pláže kolem Potósu jsou menší , většinou "hotelového" typu, ale samozřejmě je může využívat každý a v této době jsou již lehátka a slunečníky na těchto plážích k dispozici zdarma a když k tomu připočítáte fungující plážový bar, je o pohodu jakéhokoliv hosta postaráno.
 
I přesto, že je ostrov velmi malý a celý obvod ostrova čítá asi 13 městeček a vesnic, ze kterých je už jen několik odboček směrem do středu ostrova, zažil jsem mladou rodinu, která dokázala zabloudit a zažila nepříjemné chvíle...především žízeň. To si jen tak vyrazili na procházku bez základních potřeb a drželi se turistických značek tak dlouho, až je ztratili a oni zjistili, že vlastně už neví kde jsou. Podle jejich slov se například hnali za pohozenou krabicí od džusu, aby pak nakonec celí zklamaní viděli prázdnou krabici od loveckého střeliva. Nakonec se o ně postaral starý pastevec s kozím mlékem (ale to jen pro zajímavost, nevyplatí se podceňovat cokoliv).
 
Loučení s tímto ostrovem nebylo lehké, určitě stojí ještě za návštěvu. Myslím, že se na Thásos dá cestovat i bez předem zajištěných služeb, nabídkami na levné priváty se to tam jenom hemžilo (ale je pravda, že nabídky na levný privát jsou na každém řeckém ostrově v dostatečném množství), přijde to levněji, otázkou je, jestli to stojí za to. Někdy je prostě lepší se o nic nestarat. zgy (soutěžní příspěvek, f400)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz