reklama

 
banan webhosting

Královské stříbření

Začněme hádankou: Kterépak je nejznámější středověké české město, ve kterém se těžilo stříbro? Jistě, Kutná hora. Město, které dnes přitahuje pozornost nejednoho turisty. Pokud jste si až dosud nechávali jeho návštěvu ujít, pak k ní nyní máte bezvadnou příležitost: Ve dnech 23. a 24. 6. se tu totiž koná Královské stříbření.
 
: ""Královské horní město Kutná Hora, proslulé po celé tehdejší Evropě, bylo mocným magnetem pro obchod i politiku, bylo královskou pokladnicí a dočasným sídlem českých králů, bylo centrem dění, bylo druhým místem po Praze,"" uvádějí mj. pořadatelé již 10. Královského stříbření Kutné hory ve svém letáku.
 
V rámci této oslavy je připraven skutečně velkolepý program. V sobotu 23. 6. má vše začít v 10:00 bubnováním, které svolá veškeré měšťanstvo a hornistvo ke shromáždění na rynku a k přípravám na průjezd českého a římského krále Václava IV. V 10:30 bude následovat velký průvod královského rychtáře, rozběhne se také celodenní program kutnohorského jarmarku.
 
V 11:15 přijede Václav IV. se svou chotí Žofií - přivítáni budou v 11:30 na Palackého náměstí. A v tomto duchu pokračuje program po celý den: Hudební vystoupení střídají historické ukázky a naopak. V půl desáté večer pak začíná čarovný večer svatojánský - velký komponovaný program s ohňovými efekty.
 
Nedělní program začíná v 9:15 královským průvodem na Stříbrnou mši od Hrádku do chrámu sv. Panny Barbory a pak od cca 10 hodin pokračuje na Palackého náměstí a na nádvoří Vlašského dvora program podobný tomu sobotnímu. Celou akci uzavírá v 9 večer velká večerní dvorská slavnost, o hodinu později průvod městem a ve 22:30 ohňostroj s hudbou nad kostelem sv. Jakuba.
 
Dodejme ještě, že vstupné činí 60 Kč v sobotu, 50 v neděli a 100 Kč dvoudenní vstupenka. Děti a studenti to mají za polovic, kostýmované děti zdarma (stejně jako děti do 7 let) a kostýmovaní dospělí zaplatí za dvoudenní vstupenku 70 Kč. Akce má i své webové stránky - najdete je na http://stribreni.kutnohorsko.cz .
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz