reklama

 
banan webhosting

Muzeum v americkém pojetí

: Když se řekne muzeum, většina z nás si asi představí vitríny s nápisem nesahat, exponáty oddělené od návštěvníků stojany s provazy, prostě seriozní instituci. Muzeum technologických inovací v San Jose (i řada dalších v USA) ale vypadá zcela jinak.
 
Snad na všechny exponáty si tu můžete sáhnout. Jistě - na ponorku potopnou ve vodě ne, ale tu zase můžete ovládat šesticí tlačítek na blízkém panelu. Řídit můžete i měsíční vozidlo v umělé měsíční krajině, virtuální raketu (na obrazovce monitoru ji musíte navést na správnou oběžnou dráhu) nebo třeba tryskami ovládanou židli simulující pohyb kosmonautů v kosmickém prostoru (na židli přitom, ještě navíc, sedíte).
 
: Muzeum však není jen o dobývání vesmíru. Dozvědět se tu můžete lecos o lidském těle (promítání filmu o dědičnosti je doplněno praktickými experimenty) - i o jeho neduzích. Nechybí výstava počítačů (na některých z nich běží program pro tvoření vlastní webové stránky - hotová je za 5 minut, můžete se na ní nechat i vyfotit připojenou kamerkou a muzeum vám ji pak po 3 měsíce vystavuje na vlastním serveru), mechanické experimenty, experimenty s přenosem zvuku apod. Dokonce tu máte příležitost nechat si tu trojrozměrně nasnímat svou hlavu, potáhnout ji na monitoru počítače nějakou texturou a pak vytisknout na barevné laserové tiskárně.
 
Pro zvídavé dětičky může být návštěva takového ""muzea"" tím pravým ořechovým. Ani řada dospělých se však při ní patrně nebude nudit. A kdyby snad ano, tak součástí areálu je i kino s ohromným půlkulovým plátnem - iMax. Památky Egypta nebo film o tajemstvích kosmu, které zde promítali při naší návštěvě, skutečně stojí za vidění.
 
Petr Mandík

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz