reklama

 
banan webhosting

Zaplatíte trojnásobek?

:Cestujete-li z Dánska do Švédska (nebo naopak), můžete od 1. července použít zbrusu nové cesty - Oresundského mostu. Ten spojuje dánskou Kodaň se švédským Malmo. Na první pohled má jen jednu chybu: při jeho použití zaplatíte výrazně více než při cestě trajektem.
 
První plány na vystavění pevného spojení mezi Dánskem a Švédskem se objevily již před více než 100 lety, ale teprve v roce 1991 byla podepsána příslušná dohoda a hlavní projektant Peter Lundhus mohl začít s prací. O 9 let později most slavnostně otevřeli švédský král Carl Gustav a dánská královna Margareta.
 
Cesta přes most trvá cca 15 minut a přijde na necelých 30 dolarů (cca 260 švédských nebo 230 dánských korun, což činí mírně přes 1050 Kč) za 1 automobil. Cesta trajektem přitom může vyjít i jen na třetinu této částky (záleží na přesné startovní a cílové destinaci ve Švédsku i Dánsku). Cesta lodí z Malmo do Kodaně přitom trvá přibližně 3krát déle než po mostě.
 
Předpokládá se, že most denně využije 12 - 14 tisíc aut a toto očekávání se zatím naplňuje. Otázkou ovšem je, zda by právě nyní, v době turistické sezóny, neměl být most vytížen daleko více. Řada hlasů přichází s rychlou odpovědí: jistě, provoz na mostě nesplňuje ani zdaleka očekávání vztaženému k tomuto období. I viník je zřejmý - vysoká cena.
 
Trajekty si tak mohou libovat, neboť je opustilo o cca 5 - 10 % zákazníků méně než se původně očekávalo. Některé odhady přitom uváděly 25 - 30% úbytek lodních cestujících. Na závěr pouze dodejme, že stavba mostu přišla na 2,4 miliardy dolarů a trvala pouhé 4 roky a 1 měsíc.
 
Stránky společnosti provozující most i s podrobným přehledem cen, slev apod. naleznete na adrese http://www.oresundskonsortiet.com/english.php
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz