reklama

 
banan webhosting

Kostelík ve Vroutku

Některá zajímavá místa a památky objeví člověk jen náhodou. I já jsem při svých cestách na počátku jara objevil krásnou památku, která mě zaujala tak, že jsem pátral nejen po její minulosti, ale i po historii městečka, ve kterém tento kostel stojí.
 
Pokud pojedete po trase Praha - Podbořany - Lubenec - Karlovy Vary, tak po projetí Podbořan budete projíždět městečkem Vroutek. A zde mě zaujal osvětlený kostel. Je trochu ukrytý za kulturním domem, ale při bližší prohlídce poznáte, že jde opravdu o skvost.
 
Zajímavá je i historie městečka Vroutek. První zmínky o obci se objevují již v roce 1227. Do konce 15. století se užíval název Vrútek, od počátku 16. století nynější název Vroutek. Jméno Vroutek je pravděpodobně odvozeno od názvu "vrutice", což bylo v severních Čechách označení pro bystrý potok. V období prvních zmínek o obci byl Vroutek majetkem Kojaty z Mostu. Ten jej daroval zderazskému klášteru v Praze. Křižovníci na Zderaze byli majiteli do roku 1393, kdy obec přechází do majetku benediktinského kláštera v Postoloprtech.
 
V roce 1420 se Vroutku zmocnil husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic. Od roku 1420 se rychle střídali další majitelé. 1454 - pravděpodobně v držení rodiny Jiříka z Poděbrad, počátkem 16. století pán Šebestián z Veitmile, 1543 - Jindřich Údrčský z Údrče, od roku 1584 je majitelem Jan Valdemar z Lobkovic a v roce 1588 Radslav Vchynský z Vchynic. Na přelomu 14. a 15. století dostal Vroutek statut městečka se všemi jeho právy.
 
V roce 1589 koupil Vroutek Vladislav Hrobčický z Hrobčic. Okolo roku 1630 se majitelem stává Heřman Černín z Chudenic. Až do roku 1748 byl Vroutek připojen z tohoto důvodu k Petrohradu. V 18. století dochází k obnově městečka těžce poničeného třicetiletou válkou. V roce 1802 zde byla umístěna vojenská posádka. Velký prospěch přinesla městu stavba silnice do Karlových Varů a budování železnice Praha - Duchcov.
 
Ve Vroutku se nacházejí dva kostely. Prvním je velmi vzácná památka českého románského stavitelství - kostel sv. Jakuba Většího. Jde o románský tribunový kostel ze 2. čtvrtiny 13. století. Byl upravován ještě kolem roku 1593, kdy byla zřízena hrobka. Část zdiva je původní, barokní. V roce 1787 byl kostel zrušen a vyklizen. Od roku 1800 byl používán jako sklad a chátral. Nyní je kostel po rekonstrukci, zdivo bylo opraveno, jsou zde nové okenice. Okolí kostela se též upravuje.
 
Druhým kostelem, který se nalézá v blízkosti kostela sv. Jakuba je kostel z roku 1726, sv. jana Křtitele. Tento kostel je v současné době využíván k bohoslužbám. Obě památky i celé městečko stojí za prohlédnutí. Jde o příjemnou zastávku při cestách.
 
Iveta Rausová a Martin Taube (soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz