reklama

 
banan webhosting

Cesta do Kanady

V době hluboké totality jsem byl vybrán do instalační skupiny pavilonu The Roundhouse na světovou výstavu Expo 86 v kanadském Vancouveru. V té době byla cesta do Kanady nesplnitelným snem každého Čecha - a já bych se teď s vámi chtěl podělit o své zážitky z Britské Kolumbie.
 
: Nejdříve něco o zemi, která byla pořadatelem výstavy Expo 86. Britská Kolumbie je třetí největší kanadskou provincií. Říká se o ní, že je věčně zelená kvůli množství lesů, údolí a krásné přírody. Hranice tvoří dvojí pohoří Rocky Moutains na východě a Coast Mountains na západním pobřeží. Na jihu sousedí se Spojenými státy americkými, na severu s Aljaškou.
 
Počasí je mírné i v zimě, celkově pak ne příliš horké. Protože Vancouver leží v zálivu Pacifiku, zimní teploty se pohybují kolem nuly po celou dobu zimního období a teplota klesá jen výjimečně. Jaro a léto se vyznačuje velkým množstvím srážek. V doprovodu českého kanaďana, jsem byl i v pralese - odtud je i naše fotografie.
 
Britská Kolumbie je opravdu britská, je typickým anglickým městem. Leží 105 km od Vancouveru a je typická svými pevnostmi, staroanglickými budovami a dvoupatrovými autobusy. Největším městem Britské Kolumbie je Vancouver, který je známý též největší čínskou čtvrtí na severoamerickém kontinentě.
 
Rozloha Britské Kolumbie je 652 000 km čtverečních, počet obyvatel je 2 920 000, platidlo je kanadský dolar. Britský parlament na který jsme se samozřejmně byli podívat je okouzlujícím zážitkem.
 
V našem pavilonu jsme postavili kolo staré lokomotivy, jehož průměr byl 22 m, kterou Kanaďané ho s úžasem obdivovali.U tehdy československého pavilonu se tvořily fronty, aby Kanaďané i Čechokanaďané viděli tu nádheru. Zora Jandová k tomu zpívala písně a houpala se ve výšce 10 m na houpačce, což bylo dalším zpestřením našeho pavilonu. Byli jsme hrdí, že i lidé z tak malé země mohou ukázat světu, čeho jsou schopni.
 
Petr Kostenko (soutěžní příspěvek, f200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz