reklama

 
banan webhosting

Jak asi bude na dovolené

Bedekr.cz již od počátku své existence přináší podrobné informace o počasí na většině zajímavých míst světa (naleznete je samozřejmě přímo u jednotlivých států) - a také články o počasí a jeho příčinách. Dnes vám nabízíme přehled různých druhů podnebí.
 

 
Arktické podnebí
 
Podnebí nejsevernějšího pásma, kde po celý rok převládá arktický vzduch. V zimě je jasné počasí s jasnou oblohou, suchými mrazy ( v oblastech s kontinentálním typem podnebí jsou mrazy -30º až -40 stup??,ve vnitrozemí Grónska až -50º C, oblasti s oceánickým typem podnebí mají mírnější zimu s měsíčními průměry -15 až -5º C). V létě převládá velká oblačnost, časté mlhy, často padá mokrý sníh, popř.déšť.
 
Průměrné teploty nejteplejšího měsíce dosahují ve vnitrozemí Grónska méně než 10 stupňů C, jinde se pohybují kolem 0, v oblastech s oceánickým typem podnebí 2-8 stupňů C.
 

 
Podnebí mírných šířek
 
Podnebí s převládajícími západními větry. Vyznačuje se střídáním čtyř ročních období, velkou proměnlivostí počasí, cyklonální činností, výskytem sněhové pokrývky v zimě. Úhrn srážek klesá od západních okrajů pevnin směrem k východu od 500-1000 mm po 300-500 mm. Výrazné rozdíly jsou mezi návětrnými a závětrnými svahy hor.
 

 
Podnebí rovníkových monzunů
 
Přechodný typ podnebí mezi rovníkovým a tropickým. V létě se nad jeho oblasti dostává vlhký rovníkový vzduch, zmenšují se výkyvy teplot, vzrůstá vlhkost vzduchu, vyskytují se srážky ve formě lijáků, v zimě převládá suchý tropický vzduch s nízkou poměrnou vlhkostí. Maximum srážek se vyskytuje v létě, maximální teploty vzduchu jsou v dubnu nebo v květnu před nástupem letního monzunu. Vodní režim řek je nevyrovnaný.
 

 
Subtropické podnebí
 
Podnebí obratníkových oblastí . Je charakteristické suchým teplým létem a mírnou vlhkou zimou a výrazným střídáním teplého a chladného období v průběhu roku. Subtropy jsou geografickou a vegetační oblastí kolem obratníků Raka a Kozoroha s podnebím poměrně suchým a teplým. Charakteristickým biomem jsou polopouště, savany a tvrdolisté lesy, obvykle přeměněné v kultury subtropických plodin.
 

 
Tropické podnebí
 
Převládá zde celý rok suchý, stabilně zvrstvený tropický vzduch s malou poměrnou vlhkostí. Je charakterizováno znatelnějším rozdílem teploty ve dne a v noci i v jednotlivých ročních obdobích s jedním maximem a minimem v době nejvyšší a nejnižší polohy slunce. Výkyvy teploty dosahují 10-15 stupňů C nad kontinenty, pod 5 stupňů C nad oceány. Období dešťů směrem k obratníkům se zkracuje a období sucha se prodlužuje. Teplotní rozdíly mezi zimním a letním obdobím a mezi dnem a nocí vzrůstají směrem k obratníkům. Bývá tu již málo lesů.
 

 
Polární podnebí
 
Podnebí Arktidy, přímo na pólech je slunce 6 měsíců nad obzorem a 6 měsíců pod obzorem. Podnebí je dosti jednotvárné, neexistuje denní chod meteorologických prvků. Vyznačuje se dlouhou tuhou zimou a krátkým chladným létem.
 
Tereza Hladká (soutěžní příspěvek, f900)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz