reklama

 
banan webhosting

Krásy ostrova Kos

Ostrov Kos je sice velmi malý, ale zato zážitky, které nabízí, jsou velké. Je to ostrůvek o rozloze cca 100 x 50 km ležící na dohled tureckých břehů a pravý turistický ruch je především v hlavním městě Kós, v jeho východní části, kde se nabízí i termální koupání v moři.
 
: Především v těchto místech je i značná koncentrace těch náročnějších turistů. Do přístavního města Kós, které je plné památek a archeologických nálezů z dob Platóna, se ale dostanete velmi snadno ze kteréhokoliv místa na ostrově, protože veřejná autobusová doprava je téměř dokonale funkční a navíc cestování tímto způsobem po celém ostrově patří rovněž k zážitkům, na které se hned tak nezapomíná. Je to ukázka efektivního využití pracovních sil - průvodčích těchto autobusů, kteří v přeplněných autobusech předvádějí vynikající ekvilibristické kousky chůze, souhry rukou, peněz a lístků, aby po "kasírování" všech cestujících přestoupili do následujícího autobusu, který z konečné ve městě vyjel zatím bez průvodčího a za chvíli bude jeho trasa odlišná a nasměruje se do jiné části ostrova.
 
Ostrov má malé letiště, velmi výhodně pozičně situované téměř do svého středu, takže ať máte ubytování zajištěno kdekoliv, déle jak 30 minut to odtud trvat nebude.
 
My jsme měli ubytování v malém, ale velmi příjemném hotelu na okraji Marmari, což je takové malé městečko, ale se vším všudy, kde se dalo i velmi levně nakupovat (např.rozdíl v opalovacím krému oproti obchodu v Kósu byl v přepočtu 80 Kč.). Samozřejmostí byly příjemné taverny v okolí a vynikající cukrárny v přiměřeném počtu. Ale celé toto prostředí a vlastně i celý ostrov (když nebudeme počítat město Kos) má spíše charakter takové poklidné vesničky, což je ale spíše dáno skutečností, že pro turistu byl tento nádherný ostrov otevřen tak před 6 až 7 lety. Do té doby podle místních informací spíše plnil funkci obrannou (proti Turkům) a byl ostrovem typicky vojenským. Koneckonců mezi zajímavé zážitky patří i každodenní večerka ohlašovaná vojenským trubačem posádky, která má své zázemí v blízkých horách (člověk měl někdy pocit, že je na pionýrském táboře) a ani ten budíček nebyl k zahození, i když-.. To také souvisí pro nepřipraveného turistu s překvapením, že pokud fotografuje v horách kde je to v určitých místech zakázáno, může se najednou dívat do hlavně nějaké té střelné zbraně (ale vojáci jsou velmi slušní, jenom vás rychle "vyprovodí").
 
Co se moře týče - nádhera. Krásné, menší písčité pláže s perfektním vstupem do moře a velmi příjemným, vlnitým ale pevným rovněž písečným dnem pomalu se svažujícím do větších hloubek. Ty ostrůvky naproti jsou civilisty neobydlené a na skalách jsou v plné parádě namalované velkoplošné řecké vlajky, což zdůrazňuje řeckou státní suverenitu v této oblasti a celkově to působí velmi zajímavým dojmem. Teprve tady jsem si naplno uvědomil silný řecký pravoslavismus v konfrontaci s tou velmi blízkou, islámskou vírou.
 
A protože většinou vane mírný vítr který vás nejenom v tom horku trochu ochladí, ale rovněž vyrábí v podobě mořských vln i užitečnou mírnou vodní masáž celého těla, nemá to prostě chybu. Večerní koupání -.. to je tedy věc a člověk se tam také nemusí zrovna nudit, když nechce.
 
Půjčování dopravních prostředků je na Kosu o něco dražší, než třeba na Krétě, ale pokud si objednáte motorové vozidlo přes vašeho smluvního delegáta od jím doporučené firmy, policie si vás ani nevšimne, takže pokud si nejste "jisti v kramflecích", není co řešit.
 
Zgy (soutěžní příspěvek, f200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz