reklama

 
banan webhosting

Romantická zřícenina

Trosky, tak se jmenuje romantická zřícenina gotického hradu s věžemi na dvou čedičových homolích, která je nezbytnou součástí panoramatu Českého ráje. Hrad založil Čeněk z Vartemberka v druhé polovině 14. století a převzal pro něj jméno obou čedičových skalisek.
 
: Na každém z nich vystavěl věž (vyšší a štíhlejší se nazývá Panna, nižší a mohutnější Baba) a prostor mezi nimi opevnil trojitou hradbou a systémem bran. Už koncem století však Trosky pro finanční problémy postoupil králi Václavovi IV., od něhož je získal jeho pozdější nepřítel a spojenec krále Zikmunda proti husitům Ota z Bergova.
 
Za krále Jiřího z Poděbrad držel Trosky (spolu s hrady Kostí, Hrubou skálou a Návarovem) jeho odpůrce Jan Zajíc z Házmburka. Jejich konflikt se natolik vyhrotil, že král všechny hrady oblehl a s výjimkou Kosti, kde bylo sjednáno příměří, také dobyl. Zda při tom byly Trosky významněji poškozeny, není známo, každopádně se však panským sídlem už nikdy nestaly.
 
Mezi střídajícími se majiteli byli nakrátko Šelmberkové, Lobkovicové a Smiřičtí, kterým byl majetek po Bílé hoře konfiskován. Nakonec získal Trosky Albrecht z Valdštejna.Za Třicetileté války sloužil hrad ještě několikrát jako pevnost, válčící strany se na něm střídaly, až jej v roce 1648 vypálilo vítězné císařské vojsko. Další staletí hrad chátral a jeho pozůstatky zachránil, podobně jako jiné hrady, až romantický zájem v 19. století, kdy jej nechal zpřístupnit a upravit tehdejší vlastník Jan Lexa z Aehrenthalu.
 
Nikola Rusiňáková (soutěžní příspěvek, f200)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz