reklama

 
banan webhosting

Jedeme na Krétu

Za poslední 3 roky jsem se podíval na Krétu, Thassos, Kós a Rhodos. Mohu jen s potěšením konstatovat, že na každém z těchto ostrovů a ostrůvků bylo nádherně, leč pokaždé to bylo úplně jiné. Tak například Kréta...
 
Kréta, to je nádherný ostrov plný turistického ruchu a zábavy, tedy alespoň na severní straně to tak bylo - v oblasti od Erakleionu přes Stalis, Malii až do Agiosu. Bylo velmi zajímavé sledovat "plážovou cestu" (tato cesta je vlastně paralelní s o pár metrů výše položeným a velmi rušným silničním tahem) plnou různých obchůdků rozličného sortimentu a taverniček, kam vás na každém kroku místní řečtí majitelé lákají s cílem ve vás získat toho svého stálého zákazníka a nabízejí veškeré možné pohodlí včetně dárku "gratis" na rozloučenou, což vlastně obnáší pro děti třeba vynikající zmrzlinový pohár a pro dospěláky tu štamprdličku něčeho, ale také velmi dobrého a najednou je z toho každodenní rituál.
 
Ale v tomto případě hovořím ze svých zkušeností z počátku sezóny (květen a začátek června), kdy je na Krétě velmi přijatelných 30 - 35 stupňů teplíčka a v těch taverničkách je přes den maximálně po 4 až 5 hostech, takže skrz ně, ty taverničky, vidíte, jak velké či jak malé vlny nebo vlnky se právě teď "valí" do břehu a rozhoduji se, jestli zatím budu získávat přízeň majitele, nebo tam do toho modrého pozadí raději hned skočíte.
 
V této krétské oblasti je velmi dobré se ubytovat v nějakém tom menším penzionu s bazénem za silničním tahem, tak v pásmu do 600 metrů od moře, protože je tam večer velmi klidné a tiché prostředí a z "plážové cesty" ani neslyšíte echa z toho nočního života plného "diskotékové hudby" a tanečních rejů. Potom...dál se už terén zvedá až do konečné podoby horských masivů s náhorní plošinou Lasition, která je zase plná větrných mlýnů, a ty na Krétě slouží především k čerpání vody.
 
Pokud se vydáte sem, třeba v rámci návštěvy jeskyně, kde se podle pověstí narodil Zeus, je třeba pamatovat na teplé oblečení, především např. teplé ponožky a kvalitní obuv. I v tom parném létě dole se tady nahoře drží vcelku chladné počasí a samotná jeskyně se nachází v cca 2000 metrech n/m a je to taková "studená díra" plná vlhkosti, do které shora vedou dolů točitá, dřevěná a hlavně kluzká schodiště a dole je tma (v době mé návštěvy svítili průvodci petrolejkami) a hodně vody (proto ta obuv). Ale ten zážitek stojí za námahu a ten rozhled z vrcholku kopce je prostě fantastický a pohled na nekonečné řady větrných mlýnů úchvatný.
 
Pokud se ovšem do těchto sfér vydáte třeba na horském kole, je třeba být velmi opatrný. Může se vám lehce stát, že při "výšlapu" "hodí bobek" na vaši hlavu nějaká ta horská koza, která se tam někde ve skalách právě pase, alespoň mě to minulo asi o dva metry. Co je na těchto cestách nehezké je skutečnost, že Kréťané bez jakýchkoliv skrupulí shazují ze silnic do strání domovní odpad všeho druhu. Ale jinak jsou to velmi milí a přátelští lidé, kteří nikdy nikam nespěchají.
 

 
Peníze
 
Pokud se rozhodnete pro penzion, je rozhodně lepší se stravovat samostatně a nehledat nebo si přiobjednávat polopenzi (dá se konstatovat, že předplacená polopenze vás vyjde zhruba jednou tolik) . Velmi široký výběr za ceny srovnatelné s cenami u nás, tak jak se nabízejí v nepřehledném množství výběru na "plážové cestě", to se hned tak nevidí. Chutná strava je prostě na každém kroku a případně , pokud nemáte zrovna chuť na návštěvu taverny a chcete pojíst třeba "doma", je k dispozici výběr základních potravin v marketech, minimarketech a supermarketech pro vlastní přípravu oběda nebo večeře ve "svém" perfektně vybaveném apartmánu s kuchyňskou linkou včetně ledničky.
 
A když se rozhodnete pro horské kolo, dá se smlouvat a cena za týdenní zápůjčku byla v přepočtu cca 1 000 Kč, což se mi zdá býti velmi slušné jednání a to nehovořím o skutečnosti, že po mně nikdo nechtěl ani jeden doklad totožnosti, stačilo ukázat klíč od apartmánu (stejně nemáš tady s tím kam utéci...bylo mi s úsměvem řečeno).
 
Pokud pomýšlíte na nějaký ten osobní vůz, rozhodně se vyplatí využít slev stanovených podle počtu dnů. Nevyplatí se půjčovat si osobní vozy (ale i motocykly) přes CK, to vyjde až o 100 % dráž a jedinou výhodou je vlastně skutečnost, že vám vůz přistaví až k penzionu..(tady je to otázka spíše provizí, nebo chcete-li přilepšení pro zprostředkovatele - delegáta).tak to vidím já, ze svého pohledu. Argumentace s pojištěním není moc fér, např. automatické pojištění podvozku nedělá vlastně nikdo a přitom je to ve zdejších horských terénech dost podstatná záležitost. Ale jiné podmínky ohledně těchto placených požitků jsou třeba na Kósu, ale o tom v jiné části mých případných příspěvků.
 
Takže závěrem : Moc krásný ostrov, příjemní a milí lidé, nádherné moře a stálé teplé počasí, ceny bezva a vyplatí se přivézt třeba bylinky, koření a med...je to prostě super. Někdy se tam vrátím, ale příště to bude zřejmě oblast někde kolem Palaiochóry... prý je to tam krásné, ale opět jinak než na severu...
 
Zgy (Soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz