reklama

 
banan webhosting

Skutečně neobvyklé fazole

Jste si jisti, že rozumíte fazolím? Zvířatům se na Bedekr.cz věnujeme docela často, ale pokud jde o rostliny, máme určitě co dohánět. Tentokrát se podíváme na jednu docela obyčejnou - ale jen proto, abychom vás přesvědčili, že je poměrně dost neobyčejná.
 
: Možná, že vám babička nebo děda někdy ukazovali, s čím si za mlada hráli místo skleněných kuliček (mimochodem - cvrnká dnes ještě vůbec někdo kuličky?). Ano, i tuhle roli hrávaly fazole - ale ne ty obyčejné, jaké známe z většiny českých polévek, ale jiné, krásně vybarvené. Fazolí totiž existuje spousta druhů a liší se nejen velikostí a tvarem, ale i zbarvením. A mimochodem - když vám nebude líto je uvařit, zjistíte, že se většina z nich při tomto procesu dvakrát zvětší.
 

 
Brusinková, kraví, čínská nebo Coco Rubico?
 
Co byste řekli třeba červené puntíkaté fazoli? Přesně takové jsou fazole Vermontské brusinkové. Pocházejí z Jižní Ameriky a jsou obzvláště oblíbené v Toskánsku.
 
Z Mexika pochází jejich vzdálená příbuzná, fazole kraví. Kombinace bílé a tmavočervené barvy s fleky skutečně připomíná kůži krávy. Z Itálie zase pochází její příbuzná Římská fazole - její zbarvení prý nejvíce připomíná kůži býka.
 
Čínská fazole je více do hněda, ani na ní nechybí bílé flíčky. Je jich však podstatně méné než u její ""kraví"" kolegyně. Chuť této fazole je poněkud nasládlá.
 
Černá valentinská fazole se kromě své barvy a trochu hranatějšího tvaru vyznačuje tím, že při vaření mění barvu. A to z černé na šedou až do červena. Američtí pěstitelé ji prý přímo milují - hlavně proto, že jí nedělá problémy klíčit přímo v půdě.
 
Černá Kalypsó je skutečně nádherná. Její jemný černobílý vzorek by z ní určitě udělal skutečný poklad v rukou každého kuličkáře (pokud by ovšem nedal přednost skleněnkám).
 
Coco Rubico zase pochází z Francie. Jak už její název napovídá, má růžově krémovou barvu. Zajímavé jsou i její světlé lusky, které jsou delší, než bývá zvykem.
 

 
Ještě něco
 
Když zapátráte po internetu, zjistíte, že fazolí existuje skutečně nespočetně druhů. Jedno, dvou i vícebarevné, malé, velké, zrající brzy i pozdě, nasládlé i bez chuti... Až si tedy budete na dovolené dávat nějakou pochoutku s fazolemi, nezapomeňte si je pořádně prohlédnout. Třeba to bude stát za to.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz