reklama

 
banan webhosting

Lidožrouti jedí nejen turisty

Ještě v 19. století existovalo na některých tichomořských ostrovech docela reálné nebezpečí, že při svých zdejších objevitelských výpravách skončíte v žaludku některého z domorodců. Jak však dokazují následující řádky, není kanibalismus rozhodně minulostí. A nejen v Tichomoří.
 
Začněme však právě tam. Navzdory řadě mýtů, které provázejí nejen souostroví Fiji, ale i Javu nebo Novou Guineu, se nám podařilo najít jméno pouze jediného bílého misionáře, který byl v této oblasti sněden. Podle historika Paula Geraghtyho jím byl reverend Thomas Baker, na kterém si pochutnali (o jeho chuťových kvalitách však zdroje nehovoří) právě domorodci na Fiji. Boty nebohého misionáře jsou uloženy v jednom ze zdejších muzeí.
 
Dnes však řada ostrovů v Tichomoří žije z cestovního ruchu a tomu by pochopitelně kanibalismus neprospíval (snědený turista se příští rok už nevrátí). Jistě - předchozí věta je samozřejmě zlehčující - kanibalismus z této oblasti vymizel především v souvislosti s "osvětovými" aktivitami bílých misionářů. To ale neznamená, že se s lidojedy nikde na Zemi už nesetkáte. Jen je spíše potkáte tam, kde byste je možná nečekali.
 

 
Aktuální příběhy
 
Přibližně před rokem byla zveřejněna zpráva, že v Lagosu uvěznili Nigerijce, který měl zavraždit a sníst neznámou mladou ženu. Muž měl podle dostupných zdrojů ve svém domě opečené lidské údy a kosti, z nichž bylo okousáno maso. Policie muže chytila poté, co ji neznámý udavač informoval o ženském křiku ozývajícího se z domu vraha.
 
Podobné zprávy ovšem nepřicházejí jen z Afriky. Z kanibalismu byla podezírána (a mnohdy jim byl i prokázán) i řada deviantů z Evropy a Severní Ameriky, např. Ottis Toole, Karl Denke nebo Stanley Dean Baker. Patrně tedy lze bez rizika omylu říci, že na lidožrouta lze dnes narazit takřka kdekoli na světě s přibližně stejnou pravděpodobností. Jen se budete muset smířit s tím, že nebude mít exoticky pomalovaný obličej.
 
Ale vraťme se ještě na chvíli na Fiji. Zdejší odborníci prý objevili recept na úpravu lidského masa, který údajně používali domorodci. Ačkoli ho odmítli prozradit (salát, který měl být přílohou, hodlají prodávat turistům), některé zdroje uvádějí postup, který si můžete přečíst o pár řádek dále. Sice se nedá tvrdit, že je stoprocentně spolehlivý, ale pokud máte chuť experimentovat, můžete ho vyzkoušet (např. s kuřecím masem, samozřejmě).
 

 
Recept
 
Takže s chutí do toho: Ugrilujte 2 kusy na kostky nakrájeného manga spolu citronem rozřezaným na plátky, rozdrťte 12 stroužků česneku, přidejte na jemno nakrájenou cibuli, 4 na půlměsíčky rozkrájená rajčata, trochu vody, soli a pepře a vše smíchejte. Maso nakrájejte rovněž na kostky, ugrilujte a zamíchejte s již hotovou přílohou. Dobrou chuť!
 
A na závěr zmiňme ještě (lehce vytušitelnou) skutečnost, že o kanibalech koluje také spousta vtipů - a jedním z nich uzavřeme tento jinak místy trochu pochmurný text:
 
Dva kanibalové sedí u ohně a pochvalují si, že tak dobrou večeři už dlouho nejedli.
 
"Ta tvoje žena je opravdu zázrak," pochvalně mručí první z nich.
 
Druhý přisvědčuje: "Máš pravdu, fakt mi bude chybět."
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz