reklama

 
banan webhosting

Toulky Kanadou

: Naše vysněná cesta do Kanady se stala skutečností po příletu do Calgary. Město nás však moc nelákalo a tak jsme vyrazili hned do nedaleké přírody Kananaskis county. Ačkoliv bylo léto, počasí nám ukázalo jaké je to v Kanadě... (Mimochodem - v tomto textu zavítáme i za medvědy Grizzly na Aljašku.)
 
Byla velká zima a na zemi se povalovaly kroupy...To nás ale neodradilo a když jsme našli vhodný přístřešek, bylo hned veseleji. Noc byla velmi chladná, ale naše vybavení se ukázalo jako přiměřené. Ráno nás ale velmi překvapilo. Nedaleko našeho noclehu totiž seděl vlk a "vyl jako na lesy". Byl od nás tak 100m. Takové probuzení jsme nečekali a diskutovali jsme o tom, zda by nebylo vhodné s sebou vzít třeba pistoli...Naštěstí se vlk ani nehnul a jen vyl.
 
: Zanedlouho se objevil další a po chvilce odkráčeli do lesa. Zřejmě to byl Kanadský uvítací výbor. Vykouklo slunce a ukázalo nám okolí v nádherných barvách. Lepší začátek naší cesty jsme si nemohli ani ve snu přát. Uvidíme, co nás čeká na další cestě.
 

 
Medvědi Grizzly na Aljašce
 
Vesnička Hyder se nachází na nejjižnějším cípu Aljašky na hranici s Kanadou. Je vyhlášená přítomností medvědů Grizzly, kteří zde v Fish river často chodí lovit lososy v období jejich tahu. Stačí chvilku vydržet a určitě se nějaký objeví.
 
: Pak už se naskytne úchvatný pohled na majestátné zvíře, které si přišlo pro svoji svačinku. Lidí si moc nevšímá a kdyby náhodou změnil svou cestu, tak jsou zde připraveni rangeři, kteří ho usměrní, například pepřovým sprejem. Vydržíte zde třeba i celý den, protože tato podívaná je jedinečná.
 
Nám se naskytl i pohled na samici lovící rybu pro své mládě, které stálo opodál a pozorovalo matku. Když medvědice ulovila lososa, zašla sním do keřů, kde ho za hlasitého mlaskání spořádali. Nasyceni se pak odšourali do hlubokého a neprostupného lesa. Ve vesnici je kemp i hotýlek s barem. Několik dní před naším příjezdem zde v kempu grizzly usmrtil člověka. Ten se neřídil zásadami pobytu v místech výskytu medvědů (což je v podstatě celá Kanada a Aljaška) a tak ho na sebe vůní jídla vlastně přivolal.
 
: Pokud se však člověk chová podle daných zásad, pravděpodobnost napadení je malá. Avšak ostražitost a rolnička u pasu je nadmíru důležitá. Kdo v Kanadě nebo na Aljašce neviděl medvěda, byl na tom byl stejně jako být v Praze a neprojít se po Karlově mostě. Vesnička Hyder to zpravidla zaručí...
 
Další fotografie a deník z cesty po Kanadě a Aljašce najdete na adrese http://www.fotosolar.cz/Kanada1.htm
 
Petr Šolar (soutěžní příspěvek)
 

 
(Dodatek od Gerryho Rama: Ja lovim grizzlies po nekolik let tady v BC Canada. Chci te uvest na pravou miru, ze noseni takovyho zvonku ti muze poradit jen nekdo kdo nema sajnu o medvedech. Zvonek prilaka kazdyho medveda z dali. A kodiak by jen privital kdyz mu ukazes, kde ses. Mimochodem v okoli Terace je spousta grizzlies. Tady koluje mezi nami lovci medvedu vtip, ze kazdy medved pred zimnim spankem musi vyprdnout vsechny zvonky, ktery od jara do zimy sezral spolecne s majiteli, aby nezrezatel. To samy je se vsemi sprayi. S pistoli bys moc sanci taky nemel. Tak good luck.)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz