reklama

 
banan webhosting

Křemíkové údolí ve spárech Ruska

: Nebylo by na tom nic zvláštního: na jednom z kanálů hotelové televize běžel film o tom, jak chtěli zlí vyslanci někdejšího Východního bloku zatopit Křemíkové údolí. Nebyla by to zajímavá shoda okolností, kdybych právě nedorazil do hotelu v samém srdci Silicon Valley - v San Jose.
 
San Jose je 11. největším městem USA, ale po návštěvě jeho centra byste to do něj rozhodně neřekli. Průvodce sice lákají na spoustu muzeí, mísící se latinskoamerickou kulturu a neuvěřitelný pocit z technologického pupku světa, ale když se to vezme kolem a kolem, na první pohled tu není nic.
 
Na Market street je náměstí, které by mohlo být považováno za centrum města. Stojí tu Muzeum umění a Muzeum technických inovací, kostel a nějaký ten hotel. Kousek odtud na východ ještě můžete projít areál San Jose State University a cestou se projít po First nebo Second street, kde narazíte i na pár obchodů. Pokud byste zamířili trochu k jihovýchodu, narazili byste na něco jako malou čínskou čtvrť (no, spíš asi vietnamskou). Když půjdete hodně pomalu, vechno si prohlédnete tak za 2 hodiny (samozřejmě pokud nepočítáme čas na případnou návštěvu muzeí).
 
Za dalšími zajímavostmi budete muset vyrazit mimo střed města. Naštěstí můžete využít služeb zdejší relativně rozvětvené hromadné doprvy. Jedna jízda (maximálně dvouhodinová) přijde na 1,25 dolaru, ale můžete si také za 3 dolary pořídit celodenní permanentku.
 
:Autobusovou linkou 68 se můžete vydat za zřejmě nejpropagovanější zdejší zajímavostí - Winchester Mystery house. Dům ve stylu viktoriánské Anglie nechala postavit jistá vdova - stavba trvala několik desetiletí a vzniklo zajímavé dílo (více vám o něm přineseme v samostatném článku). Pět minut pěší cesty na sever můžete pořídit i nějaké ty nákupy - stojí tu totiž nákupní centrum. Není nijak zvlášť velké, ale proti tomu, co nabízí downtown (střed města), je to pořád docela slušné.
 
Nedaleko od centra (myšleno na cestu autem) stojí v rámci areálu společnosti Intel muzeum mikroprocesorů - není nijak rozsáhlé, ale umožňuje udělat si poměrně dobrý obrázek o vývoji počítačového průmyslu za posledních 30 let a o výrobě procesorů. Mimochodem - ve stejném areálu stojí i experimentální továrna Intelu C2.
 
Všude ve městě lze narazit na vývěsní štíty technologických firem - těch známějších i těch, které na svou chvíli teprve čekají. A to je tak vše. Až se San Jose nabažíte, můžete se vydat na sever, do cca 70 kilometrů vzdálené perly západního pobřeží USA, do San Francisca.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz