reklama

 
banan webhosting

Zapomenutá zákoutí

Nedávno jsem se při procházce letní podvečerní Prahou ocitla v uličkách Starého Města Pražského, ve kterých jsem nikdy nebyla a které v sobě skrývaly tajemství uplynulých dob viditelné pouze pozorným okem. A o to se s vámi podělím.
 
Nachází se zde domy různého stáří a různých stylů. Nejstarší dům, který jsem objevila, byl postaven v roce 450, ty starší postupem času zřejmě uvolnily místo domům novým a modernějším. Mnoho oněch tajemných uliček je velmi úzkých, často dlážděných a velmi dobře osvětlených lucernami. I ze starých, dnes již elektrifikovaných luceren čiší dávná historie, kdy ještě večer chodili ponocní, kteří tyto staré lucerny rozsvěceli dřevěnými loučemi. Dlažba dříve dřevěná byla v průběhu tohoto století vyměněna za kamennou, kterou už nenarušují kopyta koní panských kočárů, ale pneumatiky dnešních automobilů.
 
Domy prošly také značnou rekonstrukcí, stojí zde jen málo domů, které mají původní omítku či výzdobu. Ale jelikož dnešní architektura a stavitelství prošlo velkým vývojem, bylo možno tyto domy zrekonstruovat podle fotografií nebo obrázků téměř do totožné podoby jako před několika staletími. Například Nosticův palác na Maltézském náměstí, nynější sídlo Ministerstva kultury ČR, prochází přestavbou, aby jeho vzhled znovu lahodil oku návštěvníka Malé Strany. Nedaleko stojí překrásný kostel Panny Marie pod křížem patřící řádu Maltézských rytířů. Je to honosná neogotická stavba, kterou by jen málokdo v těchto zapomenutých uličkách hledal. Tlusté kamenné stěny kostela spolu s dvoudvéřovým portálem tvoří dominantní ochranu velmi pěkné a upravené zahrady, která působí jako velmi vznešený koberec vedoucí k velkým železným gotickým dveřím kostela.
 
Propleteme-li se labyrintem uliček až pod Karlův most a podejdeme-li jej, ulpí nám oko na Lužickém semináři. Tato budova byla postavena roku 1728 bratry Šimonovými jako kolej pro studenty z Horní Lužice a od roku 1846 zde ve spolku Serbowka působili někteří čeští slavisté jako např. Josef Dobrovský, Václav Hanka, Karel Jaromír Erben aj.
 
Pokud vám někdy zbyde jedno volné odpoledne, vypravte se do těchto uliček a nasajte atmosféru dávnověku, která vám může být inspirací nebo jen vzpomínkou na staré časy.
 
Marie Chaloupkova (soutěžní příspěvek, f100)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz