reklama

 
banan webhosting

Souostroví Kyklády

Souostroví Kyklády, pojmenované podle řeckého "cyclos" neboli kruh, se nachází v egejském moři, mezi Peloponésem a Krétou. Největší z nich měří necelých 450 km čtverečních a každý ostrov má svou nezaměnitelnou tvář a atmosféru. Sluší jim to zejména na jaře, kdy moře sice ještě nemá obvyklou "středozemní" teplotu, ale vedro nezahání do stinných úkrytů, turistická sezóna teprve zívá a protahuje se, stráně jsou zelené, prokvetlé a voní jak sedmero hříchů.
 
Asi nejpopulárnějším ostrovem je Thira známá též jako Santorini. Výlučnost této pevniny spočívá v tom, že se jedná v podstatě o sopečný kráter. Do roku 1500 př.n.l. míval pravděpodobně kruhovitý tvar s vulkanickým kuželem uprostřed. Tento však ve zmíněnou dobu explodoval a ostrov se roztrhl na největší půlměsíčitou část, dosud činný kráter uprostřed a několik menších ostrůvků, které se i v současnosti střídavě seskupují či naopak potápí zpět do moře.
 
Tehdejší sopečný výbuch pravděpodobně inspiroval Platonovy teorie o bájné Atlantidě. Podle nálezů na severní Krétě zničil popílek a přílivové vlny mnohá města. Připlouváte-li do laguny ostrova od východu, naskytne se vám nádherný pohled strmý, místy až 300 metrů vysoký červeno bílo černě žíhaný sráz, na jehož vršcích jsou roztroušeny vesničky z bílých domků. Sami domorodci říkají: -"na Santorini je víc oslů než lidí, víc vína než vody, víc kapliček než domů."
 
Na západní straně ostrova je terén pozvolnější, k moři se svažují vinice. Zdejší víno se jmenuje Lava a lze jej jen doporučit. Kromě fotogenických zákoutí modrobílých řeckokatolických kostelíků, strmých křivolakých uliček, koupelí v sirném prameni u kráteru či na temně rudé pláži pod vysokým útesem stejné barvy je na Santorini zakonzervováno ještě "mrtvé město" neboli osada Akrotiri. Jedná se o zbytky města z konce 16.století př.n.l.. Na rozdíl od Pompejí se zde nenašly žádné lidské ostatky ani mince a šperky, z čehož vyplývá, že se obyvatelům podařilo před katastrofou uprchnout.
 

 
Další ostrovy
 
: Na největším ostrově Kyklád, na Naxu se pod 1000 m vysokou horou krčí městečko, jehož středem můžeme projít v tunelu bílých zastřešených uliček, které se klikatí mezi keři oleandrů a trsy opuncií. Mají tu mramorové lomy a proslulou sochařskou školu. Hned u přístavu se od roku 540 př.n.l. tyčí výrazná dominanta ostrova - 6 m vysoká antická brána do chrámu, který se zřítil během stavby a nikdy nebyl dostaven. Vnitrozemí je obydlené velmi řídce, ale i tam se můžete potkat s popem, který vám požehná za skleničku rakije.
 
Paros je Naxův blízký soused. Není sice tak velký, ale zato rozmanitější. Od pevnosti je nádherný výhled na moře, Retsina se usmívá z každé ledničky, místní kočky jsou velmi úzké a velmi ušaté, ulice sestavené z velkých, vyhlazených kamenů, vyspárovaných hodně natlusto. Z hospůdek se linou lákavé vůně řecké kuchyně a často i živá temperamentní muzika.
 
Větrné mlýny s doškovou střechou - to je poznávací znamení ostrova Mykonos. Tento je zároveň výchozím bodem pro plavbu na neobydlený pouze 3,6 km čtverečních velký ostrov Délos. Délos je rodištěm boha Apollona a jeho sestry Artemis. V roce 425 př.n.l. provedl athénský námořní spolek tzv. "kultovní očistu" stav, kdy se na ostrově nesměl nikdo narodit ani zemřít (těhotné a umírající byli odváženi na blízký ostrov Rhéneia). V roce 69 př.n.l. byl ostrov vypleněn námořními lupiči a od té doby prakticky neobydlen. Díky tomu zůstalo v dobrém stavu zachované antické sídliště. Nejen tři Apollónovy chrámy, lví terasa nebo posvátné jezero a krásné mozaiky stále ještě udržují genia noci. Ještěrky šustí v antických rozvalinách, od moře lehce fouká. Bohužel vás večer přinutí k návratu. V noci tu nejsou povoleni žádní vetřelci. Možná je to dobře.
 
Syros leží z výše jmenovaných ostrovů nejvíce na severu. Ani počínající turistická sezóna jej nevyvedla z poklidného života. Loď jede - anebo taky ne, veškeré nápisy pouze v alfabetě, autobus nejezdí, ale půjčím ti osla za nějakou tu drachmu-. Na severu, v jedné malé vesničce slavili místní zlatou svatbu. Jestli tam z Kréty dohlédnul i Řek Zorba, musel mít radost.
 
Dana Richtrová (soutěžní příspěvek, f700)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz