reklama

 
banan webhosting

Kamery za hubičku

Co svět světem stojí, toužili cestovatelé zaznamenávat průběh svých cest. Nejprve k tomu sloužily deníky, pak se přidaly fotografie a konečně videozáznamy. Kamery pracující s celuloidovým páskem nahradily v rukou turistů kamery s páskem magnetickým a poslední léta se nesou ve znamení přechodu směrem k digitálnímu záznamu. Nyní se konečně odehrává i cenový skok: zatímco dosud přišly digitální videokamery na minimálně 30 tisíc Kč, právě teď je již koupíte za necelých 20 tisíc. V následujícím textu vám přinášíme několik užitečných rad pro výběr i praktických informací např. o odblokování některých funkcí videokamer.
 

 
Základní typy
 
V současné době si můžete v oblasti digitálních videokamer v podstatě vybírat jen ze 2 základních typů zařízení: z těch, která pracují s formátem Digital 8 a Mini DV. Oba typy využívají stejného standardu záznamu, což v praxi znamená, že kromě vlastních kazet je vzniklý záznam plně kompatibilní - a lze jej tedy volně mezi těmito formáty přehrávat, používat shodné počítačové programy a periferie pro jeho nahrání do PC a další úpravy apod.
 
Videokazety formátu Mini DV jsou menší a proto mohou být menší a lehčí i kamery, které je využívají. Obvykle se jejich hmotnost pohybuje okolo 700 gramů. Mini DV podporuje řada výrobců, Digital 8 je formátem společnosti Sony (která ovšem podporuje i Mini DV). Výhodou konkurenčních kazet Video 8 je jejich nižší cena a obecně také nižší cena kamer, které je využívají. Takové kamery jsou navíc schopny přehrávat i videokazety starších standardů Video 8 a Hi 8.
 
Právě videokamery standardu Digital 8 se v poslední době dostaly na dosud nevídané ceny: i velké obchodní řetězce je prodávají pod 25 tisíc Kč, na internetu však naleznete prodejce, kteří model TR8000E nabízejí pod 20 000 Kč. (V tomto případě ovšem podle našich informací jde o tzv. šedý dovoz, čemuž odpovídá mj. pouze okopírovaný český manuál a záruční opravy prováděné patrně mimo standardní servisní síť. Záleží tedy pouze na vaší ochotě riskovat.)
 

 
Digitální proti analogovým
 
Protože se analogové kamery již svou cenovou úrovní přiblížily 10 000 Kč, jistě vás napadne otázka, proč vlastně investovat do kamery digitální. Předně: digitální videokamery nabízejí obecně až několikanásobně vyšší rozlišení obrazu a při kopírování záznamu nedochází k jeho degradaci. Zpravidla jsou již vybaveny rozhraním FireWire (označovaným též číslem specifikace IEEE 1394 nebo iLink), jehož prostřednictvím je lze připojit k PC (vybavenému tímto rozhraním - pokud ho nemá, lze pořídit již od 2 000 Kč příslušnou kartu i se základním softwarem). Přenos dat do PC přitom není zatížen žádným analogovým zkreslením.
 
Naproti tomu digitální kamery i média jsou dražší než jejich analogoví předchůdci a k žádnému typu kazet s digitálním záznamem neexistuje adaptér, abyste je mohli vložit do běžného VHS videa (je to logické, když uvážíte, že VHS využívá analogového záznamu). Pro přehrávání na televizoru tedy musíte použít kameru, nebo záznam přehrát na své video (případně jiné médium: DVD RAM, CD, možná si někdo přehráváte záznamy z disku...).
 

 
Možné vlastnosti
 
Co vlastně od digitální videokamery chtít? Nejlepší typy určené pro běžné použití (s cenou okolo 100 tisíc Kč) nabízejí 3 snímací CCD prvky (a tudíž vysokou kvalitu barev a ostrost obrazu), optický stabilizátor (který na rozdíl od digitálního nesnižuje rozlišení obrazu a zpravidla má i větší účinnost), celokovové šasi, polykrystalický náhledový LCD displej a velmi kvalitní objektiv. Nechybí spousta efektů včetně titulků.
 
O třídu níž najdete kamery s jedním CCD s rozlišením přes 1 milion bodů. Optickou stabilizaci nabízejí jen některé z nich, klesá kvalita objektivu (ovšem pochopitelně ne tak, že by to běžný uživatel poznal) i LCD. S dalším poklesem ceny se LCD zmenšuje, rozlišení snímacího prvku klesá na 800 000 bodů (z nichž se ovšem využívá zpravidla jen cca polovina, zbytek slouží pro stabilizaci obrazu), klesá výdrž standardně dodávané baterie, klesá rozsah optického zoomu (přibližování) a zmenšuje se počet dodatečných funkcí. Levnější kamery (okolo 30 tisíc Kč a níž) také zpravidla postrádají možnost nahrávání digitálního signálu z externího zdroje (tzv. DV-in - tato funkce je ovšem často zablokována pouze firmwarem kamery a lze ji odblokovat - viz např. adresy http://www.jukon.cz/ nebo http://lea.hamradio.si/~s51kq/DV-IN.HTM ). Nejlevnější modely (mezi nimi i jmenovaný TR8000E) již postrádají LCD zcela, standardně dodávaná baterie vydrží jen na cca 1 - 1,5 hodiny záznamu, v hledáčku je pouze černobílý obraz apod.
 

 
Jak se rozhodovat
 
Jedním slovem: Těžko. Záleží na vašich představách a aktuálních finančních možnostech i na tom, k čemu chcete kameru používat. Dá se předpokládat, že výhledově budou ceny dále klesat a modely, které jsou dnes na špičce, za pár let koupíte za zlomek jejich aktuální ceny. Hodně se mluví o tom, že kazety nahradí polovodičové paměti (např. SD disky), zatím je však toto řešení příliš drahé.
 
Nejlépe je asi procházet jednu vlastnost kazety po druhé a přemýšlet, zda je opravdu užitečná. Chcete video upravovat na počítači? Potom potřebujete jen rozhraní FireWire (nazývané též iLink nebo IEEE 1394) a efekty, které kamera nabízí, vás nemusejí zajímat. Chcete-li video nahrávat zpět na kazetu, musí kamera disponovat funkcí DV-in, nebo musí existovat možnost jejího odblokování (ale pozor - můžete se tím připravit o záruku).
 
Budete natáčet ve ""zvláštních pozicích"" (např. s kamerou nad hlavou) a tudíž vám nebude stačit hledáček? Chcete promítat ostatním záznam přímo na kameře (a nejen v hledáčku)? Potom potřebujete LCD displej (nebo, chcete-li, LC Displej). Chcete dělat profesionální záznamy? Pak se asi neobejdete bez optické stabilizace. Jste na své věci drsní? Dejte přednost celokovovému provedení.
 
Ve hře je i řada dalších vlastností. Rychlost nabíjení (někdy lze pořídit jiný zdroj s tzv. rychlonabíjením), výdrž baterií (zpravidla se dají koupit náhradní s jinou kapacitou než ty standardně dodávané), velikost, hmotnost, speciální vlastnosti (časovač, dálkové ovládání, možnost bezdrátového spojení s televizí, přídavné osvětlení, možnost natáčení ve tmě...), ceny příslušenství (i vlastní kamery), ale třeba i to, co mají vaši příbuzní a známí (abyste byli kompatibilní nebo abyste naopak pokryli všechny varianty).
 
A mimochodem: v ceně některých kamer nyní dostanete i kartu do počítače a základní software pro úpravy videa.
 
Nám nezbývá, než vám při výběru popřát pevné nervy a šťastnou ruku.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz