reklama

 
banan webhosting

Vyšší pokuty v MHD a šikana na železnici

Od prvního července zpřísnila železnice i podniky MHD v České republice postihy černých pasažérů. Revizoři také nově dostali pravomoc legitimovat cestující, k čemuž dosud potřebovali přítomnost policie. Na dráze je ovšem novinkou i možnost vysokého postihu za to, že si například odložíte zavazadlo na prázdné místo vedle sebe.
 
Všechny výše uvedené změny umožňuje nový Přepravní řád, který nahrazuje mimo jiné Železniční přepravní řád z roku 1964, jenž tímto pozbývá platnost. Dosud bylo možno na dráze za jízdu bez platné jízdenky požadovat pokutu ve výši 100 Kč, nyní až 8násobek. Pokud cestující zaplatí na místě, přijde ho cesta bez jízdenky o 400 Kč dráze než s ní. Přirážka za nákup jízdenky ve vlaku, která dosud činila 10 Kč, byla zvýšena na dvojnásobek.
 
Přepravní řád je společný pro veřejnou drážní osobní dopravu i pro veřejnou silniční osobní dopravu včetně městské hromadné dopravy. Nahrazuje všechny stávající přepravní řády pro veřejnou osobní přepravu. Maximální přirážka k jízdnému činí ve všech veřejných dopravních prostředcích 1 000 Kč a některá města tohoto limitu také okamžitě využila. V pražské MHD byla např. stanovena pokuta na 800 Kč, na 400 Kč přijde tehdy, když cestující zaplatí na místě.
 
Cestující bez jízdenky, který se odmítne legitimovat, bude povinen dodatečně uhradit nejen pokutu za jízdu bez platného dokladu, ale rovněž například zpoždění vlaku, které vznikne tím, že ho průvodčí za účasti policie vysadí na nejbližší stanici. Osoba, která se bude bez jízdenky pohybovat v prostorách patřícím Českým drahám, může být vystavena postihu až 100 Kč.
 
Jestliže zpřísnění postihu černých pasažérů vyvolá zřejmě spíše kladnou odezvu veřejnosti, některá další opatření jsou sporná. Skutečnost, že si např. kvůli vyprovození příbuzného k vlaku budeme možná muset pořizovat speciální vstupenku na nástupiště nebo že po nás průvodčí bude chtít stovku za to, že si v prázdném vlaku vedle sebe položíme své zavazadlo, už zavání šikanou. A to ve chvíli, kdy České dráhy stále zdražují, zpoždění jsou běžnou součástí cestování po železnici a rovněž další služby takřka monopolního provozovatele vlakové dopravy v ČR jsou stále mizerné.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz