reklama

 
banan webhosting

Pražská Královská cesta

Jedním z krásných evropských měst, které jistě stojí za zmínku, je hlavní město České republiky, Praha. Bývá nazývána zlatou, stověžatou, matkou měst, perlou na Vltavě. V Praze najdete mnoho historických památek a jiných zajímavých míst, avšak za nejkouzelnější procházku Prahou považuji projití ""Královské cesty"".
 
Zde se můžete seznámit s nejvýznamnějšími památkami. Touto cestou kráčely korunovační průvody a ubírala se po ní i poselstva z ciziny. Královská cesta vede od Prašné brány přes Staroměstské náměstí, Karlův most, Malostranské náměstí až na Pražský hrad.
 

 
1. Prašná brána - je 65 m vysoká věž se 168 kamennými schody. Byla postavena v roce 1475 Matějem Rejskem ve stylu pozdní gotiky. Z jejího širokého ochozu obdivují návštěvníci panoráma historického jádra města. V 17. století sloužila jako skladiště střelného prachu.Na konci 19. století byla přestavěna Josefem Mockerem.
 

 
2. Obecní dům - na místě, kde dnes stojí, bydlel prý i Karel IV. do doby, než se postavil Pražský hrad. (Václav IV. zde nechal ve 14. století postavit rezidenci zvanou Králův dvůr).
 

 
3. Celetná ulice - se stala obchodní tepnou, na které můžeme shlédnout domy, které jsou pozoruhodné svými fasádami. Celetnou ulicí se dostaneme do samého centra Starého Města na Staroměstské náměstí.
 

 
4. Staroměstské náměstí - je zajímavým a významným náměstím v jehož středu můžeme shlédnout monumentální pomník Jana Husa, českého kazatele a reformátora. Svou raritou - Staroměstským orlojem, kde již 500 let defiluje v každou celou hodinu 12 apoštolů - vás uchvátí Staroměstská radnice. Orloj pochází z roku 1410. V roce 1490 byl přestavěn hodinářským mistrem Hanušem z Růže, kterého podle legendy oslepili pražští měšťané proto, aby nemohl prozradit tajemství konstrukce orloje. Shlédnout můžeme Chrám matky Boží před Týnem, Dům U Kamenného zvonu, rokokový palác Kinských a barokní kostel sv. Mikuláše.
 

 
5. Karlův most - je dalším zastavením na Královské cestě. Leží na spojnici Starého Města a Malé Strany. Karlův most začíná Staroměstskou mosteckou věží a končí dvěmi Malostranskými mosteckými věžemi. Spolu s věžemi a galerií soch a sousoší od předních mistrů českého baroka patří k nejvyhledávanějším památkám Prahy. Po Karlově mostě se dostaneme na Malostranské náměstí.
 

 
6. Malostranské náměstí - vzniklo již v 10. století jako součást knížecího podhradí. Náměstí vévodí mohutná stavba chrámu sv. Mikuláše. Vnitřní výzdoba chrámu tvoří vynikající ukázku vrcholného baroka. Z Malostranského náměstí vede k Pražskému hradu Nerudova ulice.
 

 
7. Nerudova ulice - je jednou z nejmalebnějších uliček v Praze. Průčelí většiny domů zdobí charakteristická domovní znamení (dům u Kocoura, U Tří housliček a další).Radnické schody nás přivedou přímo na Hradčanské náměstí, kde se nachází Schwarzenberský palác.
 

 
8. Schwarzenberský palác - nyní vojenské historické muzeum. A to už se dostáváme k centru zájmu turistů, vlastnímu Pražskému hradu.
 

 
9. Pražský hrad - je národní kulturní památkou a patří k jedinečným souborům palácových, úředních, církevních a obytných budov všech slohových období. Je rozložen do tří nádvoří - První hradní nádvoří, Druhé hradní nádvoří a Třetí hradní nádvoří. Najdeme zde baziliku sv. Jiří, Obrazárnu Pražského hradu, kapli sv. Kříže, Královský palác s Vladislavským sálem, v křídlech nového paláce se nacházejí reprezentační prostory prezidenta republiky, Španělský sál. Dominantou Třetího hradního nádvoří je katedrála sv. Víta, největší z pražských kostelů a jeden z nejvýznamnějších gotických chrámů v Evropě. Jsou zde uloženy ve Svatováclavské kapli v Korunní komoře pod sedmi zámky legendární korunovační klenoty Českého království.
 
Lucie Horenská (Soutěžní příspěvek, f100)
 

 
Virtuální procházku po Královské cestě si můžete vychutnat na adrese http://www.bedekr.cz/ahasver/prg/cz/6.html?a=2

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz