reklama

 
banan webhosting

Cesta po Vltavě

Dříve jsme každoročně s naším oddílem vodní turistiky pořádali týdenní soustředění na vodě - což zahrnovalo sjetí určitého úseku vybrané řeky na kanoích. V následujícím textu se dočtete pár zajímavých tipů, co nepřehlédnout na Vltavě.
 
Na Vltavu jsme se dopravili stařičkým "kulatým" autobusem oddílu kanoistů s přívěsem plným lodí. Naše tábořiště bylo v místě které se jmenuje Soumarský most. Dnes už tam žádný most není, zůstal jen název. Odsud jsme pořádali vyjížďky nejprve autobusem s loďmi proti proudu řeky a kanoemi zpět dolů po části Vltavy, která se jmenuje Teplá Vltava. Jedná se vlastně o horní tok Vltavy, do které se vlévá i druhý přítok - Studená Vltava.
 
Řeka se tady různě kroutí, meandruje a tak vytváří nezapomenutelná zákoutí a přírodní scenerie. Z vodáckého hlediska je horní tok Vltavy označen podle vodáckého průvodce obtížností WW II až ZWC (po vodní nádrž Lipno), což je mírně těžká až mírně proudící voda.
 
Po několika dnech jsme se jeli podívat pod Lipno na část Vltavy nazvanou Čertovy proudy. Jedná se úzkou soutěsku posetou obrovskými balvany, mezi kterými si Vltava razí cestu z vodní nádrže nad ní. Tento úsek Vltavy je velmi obtížný, průvodce jej označuje značkou WWV až WWVI- tedy mimořádně těžká voda až hranice sjízdnosti.Tato část toku se dá jet pouze v období, kdy se vypouští voda z nádrže Lipno nad ní. My jsme coby začátečníci pouze přihlíželi jak si Vltava razí údolím cestu dál "ku Praze".
 

 
Spojená Vltava
 
Do spojené Vltavy jsme nastoupili až ve Vyšším Brodě což je asi 10 km od hráze Lipna. Od Brodu je Vltava poměrně klidná - označení WWI- znamená, že jde o "lehkou vodu". Cestou k Českému Krumlovu, kde jsme končili, je několik jezů se "šlajsnami ". Šlajsna je místo v tělese jezu, takový minikanál, kudy voda volně proudí a překonává výškový rozdíl jakoby v prudším spádu než jaký má voda nad a pod jezem. Je to místo, kde se mnoho vodáků tzv. udělá čili obrátí se i s lodí.
 
Samozřejmě jde o velkou podívanou, a tak jsou šlajsny v létě obsypány spoustou lidí ať už vodáků nebo náhodných pozorovatelů, pro které je to velká zábava. Vodákům už takové hej není, zvlášť když jsou poprvé na vodě a na sobě mají jediné suché oblečení. Pokud se loď udělá, je nutné pod šlajsnou chytit nejprve loď, a to za horní konec, pádla a samozřejmě bagáž. Někdy je to opravdu horor.
 
Za zmínku stojí i města okolo Vltavy zejména pak Rožmberk se svým zámkem a hlavně Český Krumlov. Pokud se někdy do těchto míst podíváte, doporučuji Vám, abyste navštívili oba zámky.
 
Další tok Vltavy je stále pozvolnější a stále širší v důsledku četných přítoků. Na toku směrem k Praze je několik vodních nádrží, a to Orlík, Kamýk, Slapy, Štěchovice a Vrané známých jako Vltavská kaskáda. Byly vybudovány, aby zadržovaly jarní vodu, a tak regulovaly tok Vltavy, ale samozřejmě slouží i jako zdroj vody pro vodní elektrárny v hrázích těchto nádrží. Vltava proudí dál Prahou a u Mělníka se vlévá do Labe. Celková délka sjízdného toku Vltavy (od ústí Teplé Vltavy) je 423,3 km.
 
Vodácké zájezdy mám rád, protože člověk pozná nové přátele, zjistí jak je na tom fyzicky, ale objeví i nová místa Země, která znal pouze z vyprávění nebo z mapy. Pravdou ovšem je, že v jsem na vodě již delší dobu nebyl. No, třeba to v příštích letech vyjde a podívám se i na nějakou zahraniční řeku.
 
Miroslav Pelc (soutěžní příspěvek, f400)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz