reklama

 
banan webhosting

Za krásami Androsu

Chcete-li se dozvědět, tak jak se zpívá v jedné velmi známé písničce, kde je dům holubí, vydejte se na jeden z ostrovů Kyklád - na Andros. Kromě holubích věží zde naleznete také příjemné pláže nebo zajímavé kulturní památky.
 
Andros je omýván Egejským mořem a v létě ochlazován větrem ""meltemi"". Je druhým největším a současně nejsevernějším ostrovem Kyklád. Jeho rozloha je 380 kilometrů čtverečních a má 110 km nádherného pobřeží. Je hornatý, nejvyšší hora ostrova Mount Petalon dosahuje výšky 1003 m. Můžete zde obdivovat nádherné pláže s bílým pískem, malebné vesničky v horách, osady u moře, budovy postavené v egejském stylu, ale i neoklasicistické paláce s kykládskými oblouky plnými květin.
 
Malými stavební zázraky jsou věžovité holubníky, které vás upoutají řemeslnou zručností a smyslem pro detail místních stavitelů. Na Androsu na vás dýchne starodávná vznešenost, která vyzařuje jak z jeho domů, tak i z jeho obyvatel. To vše vytváří harmonický celek nabízející klid a romantiku.
 

 
Ohlédnutí
 
Andros byl obydlen od doby prehistorické a legenda říká, že byl pojmenován podle Apollonova vnuka. Největšího rozmachu dosáhl v době, kdy zde vládli obyvatelé jónských ostrovů. V této době se ostrov stal námořní velmocí a s námořnictvím je úzce spjat dodnes. V hlavním městě ostrova je námořní akademie, kde se vyučili téměř všichni řečtí kapitáni, aby pak vypluli na své cesty do celého světa.
 
V době byzantské se Andros stal centrem kultury a obchodu. Zdejší filosofická škola byla známá široko daleko a vyučovali na ní věhlasní učenci. Ostrov velmi bohatl chovem bource morušového. Většina obyvatel ostrova používala půdy svých domů k odchovu housenek tohoto brouka. Právě pro vynikající kvalitu hedvábí navštěvovalo ostrov mnoho evropských obchodníků a uzavíralo zde velké obchody. Tento velmi výhodný obchod trval až do poloviny 19. století.
 
Na rozdíl od ostatních ostrovů Kyklád je Andros bohatý na vodní prameny a zeleň. V jeho četných údolích je obrovské množství olivovníků, borovic a ovocných stromů. V malebné vesničce Apikia se nachází velmi slavný minerální pramen Sariza, jehož voda je výborná především při léčbě ledvinových potíží a je jednou z nejlepších v celém Řecku. Na ostrově je mnoho tichých klášterů a kostelů s bohatsvím v podobě unikátních byzantských ikon, vyřezávaných oltářů, náboženských relikvií a starých knih jako např. Agios Nikolaos, Zodochoo- Pigis, Pana Chrantos, Agia Irini, Aglios Taxiargis, Palatiany a další. Dále zde naleznete byzantské hrady, vodní mlýny a významnou památku ještě z doby helenské, věž ve vesničce Agios Petros.
 

 
Koupání
 
Andros má řadu překrásných divokých pláží, na kterých snadno naleznete soukromí. Vyjmenujme alespoň některé. Na severozápadním pobřeží jsou to např. pláže Piso Limonia, na kterou navazuje pláž Limanaki s malým kostelíčkem Agios Sostis. Dále zde naleznete pláže Kaminaki, Vlyhada a pláž Pirgos, která je pojmenována podle benátské věže stojící na skále nad mořem. Na severozápadním pobřeží leží pláž Zorkos, která je ideální na koupání, potápění a pro provozování vodních sportů. Příjemnou tečkou po dni plném koupání může být návštěva místní taverny, která nabízí velmi dobrou místní kuchyni.
 
Na východním pobřeží leží pláž Vitali s pískem a s bílými oblázky. Půjdete-li proti proudu řeky, která se zde vlévá do moře, objevíte malé krápníkové jeskyně se stalaktity. Na východním pobřeží leží další opuštěná pláž Lefka. Na jihovýchodě ostrova budeme jmenovat alespoň pláž Grias Pidima (Skok staré paní), která je spojena se zajímavou legendou. Ta vypráví o ženě, která zradila vlastní vesnici při obléhání Turky. Výčitky, které ji pronásledovaly, ji dohnaly ke skoku do moře, při kterém zkameněla. Tato zkamenělá žena je u pláže dodnes.
 

 
Chora - hlavní město ostrova
 
Nezapomeňte navštívit Choru, město, které je skutečnou perlou ostrova. Nachází se na mysu mezi dvěma plážemi. Na konci mysu je malý skalnatý ostrůvek se zbytky benátského hradu. Stavby Chory jsou směsicí kykládského a neoklasicistického stylu, první z nich naleznete v úzkých uličkách a druhý na náměstích s krásnými paláci. Procházet se úzkými uličkami města Chory je skutečným zážitkem. Nechybí zde ani obchody, restaurace a kavárny.
 
Ostrov má velkou námořní tradicí a proto v Choře najdete mj. námořní muzeum se sochou neznámého námořníka i jachtový klub. Stojí zde i velmi významné archeologické muzeum a světoznámé muzeum moderního umění, které při své návštěvě rozhodně nevynechejte, neboť právě existence tohoto muzea učinila Andros důležitým uměleckým centrem.
 

 
Batsi
 
7 km od přístavu Gavrio na západním pobřeží ostrova leží městečko Batsi. Je vystavěno na dvou vršcích a jeho bělostné domky kaskádovitě zasazené do strání nad malebným přístavem upoutají snad každého. V údolí je městská zahrada s pramenem a studánkou, kde naleznete i v letních horkých dnech oázu klidu a příjemného spočinutí. V úzkých uličkách Batsi, ale i na pobřeží je řada obchodů, restaurací, typických řeckých taveren, kaváren a nočních barů. Můžete zde vychutnávat výbornou řeckou kuchyni za přijatelné ceny, ale vyzkoušet i typické ostrovní speciality jako je omeleta Froutalia, sýr Copanisti a pečivo Amidga-Lota s náplní z drcených mandlí. Je zde lékárna, zdravotní středisko, pošta, banky, kino, půjčovny automobilů, motocyklů a kol. Z Batsi je pravidelné autobusové spojení do hlavního města a do přístavu Gavrio.
 
Místní pláž je písčitá a její pozvolný vstup do vody bude vyhovovat rodinám s dětmi. Můžete využít bohaté nabídky vodních sportů, např. windsurfing, půjčovnu kánoí, vodních šlapadel a skútrů. V hlavních letních měsících se můžete věnovat vodnímu lyžování a létání padákem.
 
Ti, kteří dávají přednost klidným plážím, jich naleznou v okolí několik. Nejznámější je pláž Chryssi Akti, dlouhá písečná pláž lemovaná květinami, malá romantická pláž Kolona Beach a pláž Stivari na jižní straně Batsi. Pěšky dosažitelné jsou také pláže Delevoya a Agia Marina. Na vzdálenější pláže Koutsi, Prassini a Paleopoli je možné dojet z Batsi malými čluny. Mezi Batsi a Gavrio jsou další pláže a malé písečné zátoky.
 

 
(Text cestovní kanceláře VIAMARE - http://www.viamare.cz - upravil pen)
 

 

 
Text s informacemi o nejrůznějších místech světa může zdarma zaslat kterákoli cestovní kancelář. Redakce si vyhrazuje právo text nezveřejnit, případně upravit dle vlastního uvážení. Ke zveřejnění lze přijmout pouze texty, které přinášejí zajímavé informace o popisované lokalitě, praktické rady pro její návštěvníky apod. Na konci textu bude zdarma uveden odkaz na webové stránky autorské cestovní kanceláře.
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz