reklama

 
banan webhosting

Předpověď počasí z úplně jiné stránky

:V jednom z minulých článků na Bedekr.cz jsme vám přinesli pohled do zákulisí americké televizní stanice CNN a dnes na tento příspěvek navážeme. Podíváme se trochu podrobněji na to, jak se zde připravují zprávy o počasí.
 
Pokud se vám občas zdá, že moderátoři v televizních relacích o počasí hovoří o nějakém meteorologickém jevu a přitom jen tak neurčitě ukazují kamsi do mapy za sebou, vězte, že to má svůj důvod. Moderátor totiž při natáčení za sebou nic nevidí - resp. vidí jen modrou stěnu. Teprve dodatečnou úpravou natáčeného obrazu se na modrá místa promítnou mapy, okna s načrtnutými teplotami nebo další obrazy, které jsou zrovna potřebné. Tento postup může způsobit zajímavý efekt, který vám při návštěvě CNN také ochotně předvedou: pokud máte na sobě kus modrého oblečení a zkusíte vystoupit před modrou stěnou, na televizní obrazovce ta část vašeho těla, která je v modrém, chybí.
 
Moderátor má naštěstí šanci vidět výsledný obraz na monitorech vedle modré stěny - ty jsou však mimo záběr kamery. Aby si nemusel pamatovat vše, co má říci, může mu být text promítán na sklo před objektivem kamery (dříve se používaly monitory umístěné pod nebo vedle objektivu, ale to způsobovalo, že se pak moderátor nedíval přímo do kamery).
 
Vlastní informace o počasí získávají televizní stanice od příslušných ústavů, které se předpovědí počasí zabývají, nebo od agentur. Zbývá si tedy položit jen otázku: co přesně znamenají všechny meteorologické termíny, kterými nás moderátoři na některých televizních stanicích (třeba CNN nebo ČT1, prostě těch, kde jdou trochu hlouběji) zahrnují? Jak přesně ovlivní počasí příchod tlakové výše? Co je to bríza? Odpovědi na tyto i další otázky najdete v nejbližší době v sérii článků na stránkách Bedekr.cz.
 

 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz