reklama

 
banan webhosting

Nestabilní Balkán

Boj "za národ" na Balkáně pokračuje. Tentokrát se do bojů pustili albánští separatisté na severozápadě Makedonie. Centrem dění je město Tetovo, ve kterém žije až 80 % Albánců. Jak už to tak bývá, většina z nich o žádné boje nestojí - vždy se ale najde někdo, kdo chce bojovat ve jménu někoho jiného.
 
A tak jsme v posledních dnech stále častějšími svědky zpráv o boji makedonských ozbrojených sil s albánskými vzbouřenci. V Tetovu byl vyhlášen zákaz nočního vycházení, ulice jsou takřka liduprázdné. V okolních kopcích se skrývají partizáni/teroristé, kteří napadají město a jeho okolí. Podle makedonské vlády většina z bojovníků přišla z Kosova - přes propustnou makedonsko-kosovskou hranici.
 
Včera do Tetova dorazila další vládní vojenská technika - tanky, obrněné transportéry i nákladní automobily s dalšími makedonskými vojáky. Podle makedonské vlády by vzápětí měla přijít zásadní operace, která problém vyřeší.
 
Mezinárodní společenství stojí jednoznačně za makedonskou vládou, začíná se hovořit i o možnostech pomoci. Český prezident Václav Havel se vyjádřil v tom smyslu, že si Makedonie zaslouží mj. i technickou (rozuměj vojenskou) podporu mezinárodního společenství.
 
Svou roli v celém konfliktu hraje I skutečnost, že mají jednotky KFOR v Makedonii týlové zajištění o síle přibližně 3000 mužů. Jakékoli nepokoje v této oblasti ohrožují tedy současně i jednotky KFOR v Kosovu.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz