reklama

 
banan webhosting

Opice se potkaly s veleještěry

:Když se řekne ""opice"", většina lidí asi ví, co si má představit. Ale co vlastně o těchto zvířatech víme? A co víme o poloopicích? V následujícím textu alespoň letmo nahlédneme do jejich světa a máme pro vás i fotografii lemura vari, jedné z poloopic.
 
Tak předně - opice (a poloopice) patří zoologicky do řádu primátů. Poloopice mají jako první tvorové v živočišné říši palec postavený proti ostatním prstům. To je velmi důležité, protože tak mohou uchopovat předměty a používat je k různým činnostem. Což zase následně vede k růstu zručnosti a dá se mluvit i o jisté inteligenci.
 
Mezi poloopice patří mj. i lemuři, konkrétně např. lemur kata (poznáte ho podle hustého šedého kožichu a dlouhého pruhovatého ocasu), lemur mongoz (celý v ""nenápadné"" šedé) nebo lemur mayotský (s tmavě hnědým kožichem). Na naší fotografii pak můžete vidět lemura vari, jehož domovem je Madagaskar.
 
Lemuři jsou všežravci: kromě nejrůznějších výhonků žerou rovněž hmyz, drobné obratlovce, ale třeba také vajíčka. Na svou kořist se zpravidla vrhají rychlým skokem, takže než se naděje, už ji mají v pařátcích. Za zmínku stojí i fakt, že jsou primáti velmi starým vývojovým druhem - první z nich se na Zemi ještě potkali s veleještěry.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz