reklama

 
banan webhosting

Zničený Buddha

: Tento smutný titulek ani zdaleka nevystihuje realitu. Nejde o jednu sochu boha, ale o podstatně více. V Afghánistánu vládnoucí islámské fundamentalistické hnutí Taliban se rozhodlo zničit všechny buddhistické sochy na území Afghánistánu, protože odporují jeho víře. Rozhodnutí se týká i dvou slavných soch Buddhů v Bamjánu.
 
Jedná se o 1 500 - 2 000 let staré sochy vytesané v pískovcové skále, která se tyčí nad pouští u města Bamiyanu. To je vzdáleno asi 160 kilometrů západně od hlavního města země Kábulu. Sochy jsou všeobecně uznávaným světovým kulturním bohatstvím, ani to jim však nepomohlo. Podle představitelů Talibanu byla jejich demolice v neděli 11. března dokončena.
 
Na obranu soch se postavili nejen představitelé buddhismu, ale i zástupci řady islámských zemí a o víkendu se je pokusil zachránit i generální tajemník OSN Kofi Annan. Bezvýsledně.
 
Taliban ovládá takřka 90 % území Afghánistánu, jeho vládu uznaly pouze Pákistán, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Hnutí v zemi zavedlo velmi striktní variantu islámského práva šaría, v jehož rámci dochází k silné diskriminaci žen. Toto právo zakazuje rovněž zobrazování lidí a zvířat.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz