reklama

 
banan webhosting

Sníh a ještěři

: Skoro uprostřed jednoho asi 650 kilometrů dlouhého ostrova leží údolí. Nad ním se tyčí hory se špičkami pokrytými sněhem, přímo v něm pak leží jezero plné ryb. Lesy svádějí k výletům a v zimě zdejší rozsáhlé svahy a pláně k lyžování. Na východ odtud je oceán - a kdybyste to vzali přes hory na jihozápad, tak tam rovněž. Vždyť ono údolí, koneckonců, jak již bylo zmíněno, leží na ostrově. Tentokrát vás nelákáme do tropického ráje, ale na ostrov ležící mezi USA a Kanadou, na ostrov Vancouver, do údolí Comox.
 
Comox Valley, máme-li být přesnější, se táhne v délce asi 50 kilometrů podél východního pobřeží Vancouver Islandu (ten je součástí Kanady). Jeho součástí jsou nejen střediska Comox, Courtenay a Cumberland, ale také řada venkovských sídel a organizačně pak i území ostrovů Denman a Hornby, na které se pohodlně dostanete lodí. Daleko důležitějším faktem je ovšem to, že si tu návštěvník může vychutnat pohled (a nejen pohled) na horské velikány, husté lesy, rychle proudící řeky i malebná jezera. To vše a navíc celoročně poměrně příjemné podnebí, možnost lezení po horách, ježdění na koních, plavání, rybaření, ježdění na kajaku a v zimě lyžování sem každoročně láká nespočet turistů.
 
Na své si ovšem přijdou i milovníci kultury. V oblasti Comox Valley leží čtyři hlavní muzea, divadlo i řada hudebních klubů. A jsou tu ještěři. Tedy - spíš byli. No vlastně...
 

 
Dávní ještěři
 
Před desítkami milionů let bylo na Vancouver Islandu skutečně teplo. Většinu území ostrova pokrývalo velké slané jezero, ve kterém žili vodní ještěři. Před takřka 11 tisíci let se však ochladilo a dnešní Comox Valey pokryl kilometr tlustý příkrov ledu.
 
Mohlo by se zdát, že tato doba není až tak důležitá. Opak je pravdou. Právě pomalu se pohybující masa ledu vymodelovala údolí do podoby, ve které ho můžete spatřit dnes.
 
Ve druhé polovině 19. století se zde začali ve větší míře usazovat Evropané, lidé tu však žijí podstatně déle. Archeologické nálezy napovídají, že tu první obyvatelstvo sídlilo již 4 až 5 tisíc let nazpět - a některé odhady hovoří až o 9 tisících let.
 
Přelom 18. a 19. století zastihl ostrov v situaci, kdy se tu hlavně těžilo uhlí (památka na výše zmíněné teplé období). Po První světové válce však těžba upadá (trvá však až do roku 1966) a dnes jsou daleko důležitější památkou na miliony let starou faunu a flóru její zkameněliny dostupné lidským očím v místních muzeích. Buďme však konkrétnější - asi nejznámější atrakcí je 12 metrů dlouhý elasmosaurus, nalezený v roce 1988 na břehu řeky Puntledge. Prohlédnout si ho můžete v novém Courtenay muzeu, které je považováno za paleontologické centrum Britské Columbie.
 
Toto muzeum nabízí návštěvníkům jednu velmi zajímavou atrakci - cestu podél Puntledge river a možnost nalézt si vlastní fosilii. Slogan tvrdí, že velkou šanci má skutečně každý.
 

 
A ještě něco
 
: V Comoxu lze navštívit muzeum vzdušných vojenských sil, v Cumberlandu si zase přijdou na své fanoušci modelů - v muzeu je tu totiž k dispozici model místních, dnes již zavřených dolů.
 
Pojďme ale z měst do přírody. Dá se koneckonců očekávat, že právě za ní sem přijedete. Začnete chůzí po jemném písku na pobřeží a výběrem z nepřeberného bohatství škeblí? Vydáte se na tůry do hor? Nebo zamíříte do hustých lesů s desítkami jezer, ležících mezi těmito dvěma oblastmi?
 
Pokud byste si snad nebyli jisti, nebo se na některá místa nechtěli vydávat sami, jistě zde najdete toho svého průvodce. A pokud jste zapomněli nějaké vybavení, místní obchody na něj pamatovaly za vás. Nutno ovšem poznamenat, že si za to nechají zaplatit.
 
Pravým rájem je Comox Valley pro cyklisty. Tato oblast je známa jako jedna z nejlepších cyklistických destinací v Kanadě a potkat tu mladší nebo starší turisty či sportovce na kole není žádnou vzácností.
 
A pokud chcete vyjet za lyžemi? Pak patrně zamíříte do horského střediska Mt. Washington, které leží od Comox Valley asi 30 minut jízdy autem. Čeká vás tu nejen více než 40 kilometrů běžkařských tratí, ale pochopitelně také řada sjezdovek a vleků - mj. i Eagle Express, díky kterému skutečně na vleku neztrácíte příliš mnoho času. Pokud si nejste na lyžích příliš jisti, můžete se přihlásit do některé z lyžařských škol (opět bychom učinili poznámku o penězích, ale předpokládáme, že je to zbytečné - určitě vás ta myšlenka už stejně napadla).
 

 
Tak jak?
 
Za lyžemi? Za potápěním? Za ještěry? Za přírodními parky? Comox Valley je na turisty skutečně dobře připraveno. Jeho reklamní letáky naleznete všude tam, odkud se dá do této oblasti snadno dojet. Aby se snad nestalo, že by si někdo tuto možnost neuvědomil.
 
Pokud byste snad začínali plánovat cestu právě v době, kdy vychází tento článek, pak vězte, že např. 12. května se ve Florence Filberg Centre v Courtenay koná vinný festival a 19. - 21. se slaví v celém Courtenay. Upřímně řečeno - ono se tu něco stejně děje celý rok.
 
A jak se sem dostanete z tuzemska? Pokud máte americké vízum, můžete to vzít letadlem přes Seattle a odtud lodí, nemáte-li jej, pak bude nejschůdnější let do Vancouveru a odtud opět lodí (viz http://www.bcferries.com ). Z řady míst se sem dostanete i vlakem a autobusem.
 
A ještě 2 odkazy - o turistice v Comox Valley se dočtete na http://www.tourism-comox-valley.bc.ca/ , o centru Mt. Washington na http://www.mtwashington.bc.ca .
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz