reklama

 
banan webhosting

Stanové putování po Anglii

:Na dovolenou se můžete vydat několika způsoby - jedním z těch obvyklých je v České republice cesta s některou z cestovních kanceláří, které nabízejí sice jen malé pohodlí, ale zato romantiku při spaní v přírodě, občas i na divoko, tedy mimo kempy. Jednoho z takových zájezdů jsme se zúčastnili i my-
 
Cestu do ostrovního království jsme podnikli samozřejmě autobusy, takže jsme cestou mohli první den vidět ještě Brusel. A druhý den už jsme minuli křídové doverské útesy (schválně si na ně sáhněte - skutečně barví, je to prostě křída) a dorazili do Rye - a tady všichni stoupali ke katedrále. Nebyla první a ani zdaleka poslední. Tenhle den nás čekal ještě vodní hrad a první spaní nadivoko s noční bojovkou (když nás z nedovoleného tábořiště vyhodili).
 
3.den je sobota a poprvé se koupeme po absolvované cestě okolo křídových útesů. Pak přichází Brighton, mimo jiné s orientálním palácem. Další den je tu loď Victory v Portsmouthu, Magna charta v katedrále v Salisbury a v 5:30 pm ono tajemné místo, totiž Stonehenge. Modré kameny jsou ty malé uprostřed. Všechny kameny jsou ale pokryté lišejníkem (nebo čím, nejsem biolog...), takže jejich barva není vidět. Když si ale řeknete nějaké hodné paní z dozoru, tak ona má v kapse úlomky těch kamenů a na nich vám vše vysvětlí.
 
:A pak Wells (katedrála s nejstaršími hodinami, Vikářská kolej), Glastonbury (kopec se zlatým pohárem z poslední večeře...), Bristol - hospoda, kde Defoe psal Poklad na stříbrném jezeře, Pembroke s hradem a krásné pobřeží Walesu s vymletými jeskyněmi. A St. David - nejmenší město Británie s katedrálou hned vedle zřícenin opatství.
 
Další den znamená návštěvu dolmenu Pentre Ifan, šutr na třech jiných šutrech, hlavně hrozně starý a bez zřetelného účelu. A pak Aberystwyth. Se zříceninou a Welšskou universitou. Nevím, co byste tam dělali vy, ale my jsme tam (soukromě, tedy ne se zájezdem) hráli golf. Přímo pod hradem. A nakonec jsme jeli na písečné duny - teprve po hodince putování po pláži jsme zjistili, že to, co je tu hlavně k vidění, není písečná pláž se škeblemi, ale travou a roztodivnou květenou porostlé písečné duny za ní. Jsou děsně staré a je v nich rezervace. Škoda, že něco takového průvodce zřejmě ani netušil. A další den přinesl výstup na Snowdon (1085m.n.m.).
 

 
Město s nejdelším názvem
 
O den později se procházíme po národním parku Snowdonia. Navštěvujeme Caernarfon Castle a Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, město s nejdelším názvem (asi na světě). V překladu: Kostel Marie v dutině bílé lísky poblíž rychlého vodního víru a kostela svatého jména a červené jeskyně. A pak Conwy s hradbami kolem celého města. A nejmenším domem Velké Británie. A večer camp s báječnými sprchami (u pánů jen jednou se třemi stavy: nic / ledová voda / horká voda).
 
:10.den přináší Liverpool. Beatles. A také katedrálu ve tvaru lampy. A večer procházku po Peak District. Další den navštěvujeme Stratford upon Avon (Shakespeare). A potom Oxford colleges. A večer Windsor. Královna nebyla doma, protože na Kulaté věži (mimochodem šišaté) nevlál prapor. A před spaním v Londýně - procházka černošskou čtvrtí. Jen pro odvážné - bez průvodce. Ten se bál.
 
12.den si užíváme Londýn. Hyde park. Green park. Buckinghamský palác. Big Ben. Muzeum voskových figurín pro 8 účastníků zájezdu. Před museem jsme museli přesvědčit ještě tři Švýcary, abychom s nimi udělali skupinu a nemuseli stát frontu. A dostali slevu. Naštěstí jsme je ani nemuseli moc ukecávat. Tower a Tower Bridge. Ještě bez kola (London Eye), protože tehdy ještě nestálo. Ale Londýnu, tomu se na stránkách Bedekru jednou musíme věnovat pořádně zvlášť-
 

 
Petr Mandík (přepracovaná a krácená verze, původní vznikla po návratu ze zájezdu, což už je nějaký ten pátek)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz