reklama

 
banan webhosting

Létání s lyžemi

:Létat se dá nejenom na lyžích ze skokanského můstku, létat je možné i letadlem s přimontovanými lyžemi místo kol na podvozku. Na Vrchlabském letišti stačí jen trochu dobrá zima s dostačujícím sněhem na dráze a dobré počasí k tomu.
 
Čtyřmístné letadlo Maule, s výkonným šestiválcovým motorem, se brzy ráno muselo po mrazivé noci předehřívat před hangárem. Po půl hodiě už bylo připravené k letu, takže po nahození a krátkém ohřívání motoru jsem mohli pojíždět směrem ke dráze. Jízda na lyžích dělá letadlu trochu problémy při zatáčení, ale při vzletu zase po hladkém sněhu lehce klouže a neskáče. Takže poslední kontrola paliva, přístrojů, volnosti ovládacích prvků, nastavit vztlakové klapky, přípust naplno a jedeme! Po asi dvou stech metrech už jsme ve vzduchu a nabíráme rychlost pro stoupání. Výkon šestiválcového motoru dává o sobě znát a tak po minutě už přelétáváme Vrchlabí v potřebné výšce 300 metrů nad zemí. Ve stoupání ale pokračujeme, neboť budeme přelétávat nad Krkonošemi. Letíme kousek k jihu a poté táhlou zatáčkou se otáčíme zpět k horám. Teď už máme dostečnou výšku a míříme přes západní Krkonoše k Černé Hoře.
 
: :
 
: :
 
Tam se opět obracíme a tetokrát letíme blíže k severní hranici s Polskem, abychom přeletěli přes Špindlerův Mlýn. Teď byl pěkný pohled na Vrchlabí a Lánov mezi nimiž leží Vrchlabské letiště.
 
: :
 
Nad Kotelními jamami se obracíme k jihu a začínáme klesat. Po přeletu kolem Žalý a Benecka se otáčíme zpět k letišti.
 
: :
 
Po přistání ješte letíme dvakrát okruh kolem Vrchlabí a definitivně přistáváme. Přistání do sněhu je velmi hladké, není skoro cítit, že letadlo už neletí, ale jede na lyžích. Zajíždíme k hangáru a po 45 nádherných minutách strávených ve vzduchu zase stoupáme nohou na pevnou zem.
 
: :
 
:
 
Vrchlabské letiště provozuje Letecká Škola a.s. Pokud si chcete zalétat, pořádají vyhlídkové lety nebo se rovnou můžete přihlásit do kursu na pilota!
 
Jiří Syrovátko

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz