reklama

 
banan webhosting

Dobrodružství stop a mílí

S převody jednotek se při cestách setkáváte téměř na každém kroku a to zejména mimo náš rodný starý kontinent. Na první pohled zbytečný problém vám však může velice zkomplikovat život. Kromě obligátních problémů s délkovými mírami vás totiž v zahraničí čekají např. stupně Fahrenheita nebo spotřeba v mílích na galon.
 
Jako první zřejmě narazíte na míry délkové, které vám asi zkomplikují život jako první. Na rozdíl od našich měr, které si základ berou délku uraženou světlem, jsou v ostatních zemích základem měr jednotky odvozené z každodenního života.
 
Problém původu měr je tedy vyřešen, nicméně zůstává skutečnost, že se velikost originálů liší mezi jednotlivými zeměmi lišit. I přes různé pokusy standardizačních komisí tento stav bohužel přetrval až do dnes.
 
Výsledkem tedy je, že stopa je rovna 0,3048 metru a yard je téměř metr, přesněji 0,9144 metru. Zároveň bylo ovšem stanoveno, že zůstává definovaný poměr 1200/3937, takže americká stopa (U.S. survey foot) není přesně identická s mezinárodní stopou, i když rozdíl je opravdu minimální, konkrétně 1 mezinárodní stopa = 0,999 998 stopy americké.
 
Převod tedy bude vypadat nějak takto:
 
1 U.S. ft = (1200/ 3937) m
 
1 ft = 0.3048 m
 
1 ft = 0.999 998 U.S. ft
 
8 fur = 1 U.S. survey mile = 1 mi = 5280 ft
 
1 international mile =1 mi =5280 ft
 

 

 
Kolik to vlastně žere
 
Problematika převodu jednotlivých základních veličin jako jsou délkové a objemové míry je přímo spojena s některými odvozenými faktory. Jedním z ostře sledovaných, zejména na cestách je spotřeba benzínu. Bohužel ne všude se měří v litrech na 100 kilometrů a číslo uváděné v mílích na galon vám asi nic neřekne. V takovém případě nezbývá nic jiného než vzít kalkulačku (nebo náš konvertor) a vydělit číslo 235,215 hodnotou v mílích na U.S. galon. Např. 25 mil za galon odpovídá spotřebě 9,4 litru na 100 kilometrů.
 

 
Bude horko, miláčku?
 
Zřejmě posledním převodním problémem, na který narazíte jsou teploty. I přes obecné rozšíření stupňů Celsia se bohužel najdou i místa, kde dali přednost stupni pana Fahrenheita. Ta druhá, pro nás evropany ne úplně známá stupnice je používána zejména v angloamerických zemích a je podobně je stupnice Celsiova založena na bodech varu a mrznutí vody (tedy laicky řečeno). Bohužel pan Celsius a Fahrenheit měli na potřeby dělení stupnice odlišný názor a zatímco prvnímu z nich stačilo dílků 100, tak ten druhý jich použil 180. Právě díky tomu není převod v žádném případě jednoduchý.
 
Převody:
 
t/°C =(t/°F - 32)/1.8
 

 
t/°F =1,8*t/°C + 32
 

 
Základní teploty:
 
0°C = 32°F
 
20°C = 68°F
 
30°C = 86°F
 
100°C = 212°F
 

 
Zajímavé odkazy
 
http://www.bedekr.cz/konvert - program umožňující převod základních jednotek
 

 
(als)
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz