reklama

 
banan webhosting

Washington monument - americký kult osobnosti?

:Národní parky jsou v USA jedním z nejnavštěvovanějších míst, většinou se jedná o nádherné scenérie či díla techniky. Jedním z nich je i monument věnovaný prezidentu Georgi Washingtonovi, který nám středoevropanům přijde trochu povědomý - připomíná totiž známé megalomanské stavby našich bývalých vůdců.
 
Opravdu tento 555 stop a 5,25 palce vysoký dokument totiž chtě nechtě stavby podobné známému Stalinovu pomníku připomíná. Takové úvaze se ostatně nejde ani bránit, vždyť postavit památník člověku vysoký kolem 170 metrů takové přirovnání přímo vyvolává.
 
Američané se ale zřejmě domnívají, že si to jejich první president rozhodně zaslouží. Tento muž narozený 22. února 1732 se proslavil zejména na poli válečném, kdy právě pod jeho vedením si americké kolonie dokázaly vybojovat svoji nezávislost na tehdejší velmoci, Velké Británii. Po válce se sice Washington vrací do Mount Vernonu, kde chce v klidu zůstat, ale lid jej povolává zpět. Nová země totiž potřebovala pevnou ruku i za doby míru. George Washington se tak stal prezidentem dvě funkční období v letech 1789 až 97. Poté se konečně stěhuje do Mount Vernonu, kde nakonec roku 1799, 14. prosince umírá.
 
:Obelisk s výhledem
 
Protože Američané mají rádi pompéznost rozhodli se vybudovat svému prvními prezidentovi opravdu neopakovatelný pomník. Po první stavbě, která dosahovala výšky "pouhých" 152 stop docházelo až do dnešní doby k řadě dostaveb. Výsledkem je pak vlastně obrovská rozhledna s výhledem na město. Toto dílo prošla nedávno nákladnou rekonstrukcí v hodnotě 10 miliónů dolarů a stavba je tak opět bez lešení, které zde bylo k vidění až donedávna. Pro nás cestovatele je hlavně důležité, že tento výhled je všem dostupný (bohužel často po dlouhém čekání) zdarma. Takže pokud fronta nebude příliš dlouhá, pak si rozhodně nenechte výhled ujít.
 
Zajímavé odkazy
 
http://www.nps.gov/wamo/ - domovská stránka monumentu
 
http://www.discovery.com/cams/monument/monument.html?ct=3a9ad4db - on-line kamera s výhledem na monument
 
http://cgi1.washingtonpost.com/wp-srv/local/longterm/library/monument/krt/wpmon.htm - více o historii stavby
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz