reklama

 
banan webhosting

Ach bože, kolik je to jen kilometrů?

:Při cestování do zahraničí narazíte na řadu problému - na problémy s cizími jazyky, na příliš dotěrné prodejce suvenýrů, na neexitující značení cest a v neposlední řadě také na nám Evropanům nepochopitelné míry. A tak se vám často může stát, že ačkoliv je na ukazatelích uvedena správná vzdálenost pak vy stále netušíte jestli vám benzín v nádrži na cestu opravdu vydrží.
 
Ještě horší situace pak nastává např. při objednávání jídla, kolik jen tak asi může být v místních mírách ten kýžený chladivý půllitr nazlátlého moku. A tak ačkoliv každý z nás jistě vyráží na cesty připraven, často se stane, že převody měr nejsou v žádném případě jednoduché. I ti kterým malá a velká násobilka nedělá problémy jistě jen neradi násobí koeficienty různými od celých čísel. Nutno ovšem poznamenat, že díky vše obklopující technice i ti z nás, kteří nemají zrovna počtářské nadání mají šanci zjistit jaká je správná hodnota v rozměrech, které jsou mírami našeho středoevropského života.
 

 
Jednotky SI
 
Samozřejmě i Čechy mají temnou historii týkající se různých navzájem nepřevoditelných měr, ale toto "ošklivé" období je již dávno za námi a naše kroky jsou plně řízeny metrickou soustavou a jednotkami SI. Samozřejmě svět je rozdílný a i přes probíhající globalizaci a standardizaci se stále ještě najdou země, kde staré měny zakořenily příliš hluboko. I tak se dá ovšem očekávat, že je naše přísně vědecké měny nahradí.
 
Co tedy ty nebohé čeká:
 

 
Metr - definován jako vzdálenost, kterou urazí světlo ve vakuu za 1/299 792 458 sekundy.
 
Kilogram - zřejmě jediná "normální" míra, odpovídá hmotnosti etalonu uloženém v Mezinárodní úřad pro míry a váhy (http://www.bipm.org ), který byl založen v roce 1875 v Paříži.
 
Sekunda - je doba trvání 9 192 631 770 period záření, které přísluší přechodu mezi dvěma hladinami základního stavu atomu cesia 133.
 
Kelvin - je 1/273,16 z termodynamické teploty trojného bodu vody.
 

 
Právě tyto jednotky SI jsou asi našinci nejbližší a pro správné pochopení nám nezbývá nic jiného, než si všechny míry na tyto jednotky převést. Protože si však uvědomujeme, že asi jen málokdo si libuje v násobení čísel podivnými koeficienty, tak jsme pro vás připravili jednoduchou aplikaci, která by vám základní jednotky měla umožnit převést bez problémů. Tato užitečná utilita vám pak bude pro lepší zapamatování dostupná na adrese http://www.bedekr.cz/konvert/ .
 

 
http://www.bedekr.cz/konvert/" ARCHIVE="convert.jar" WIDTH="650" HEIGHT="300">
 

 

 

I přes nejlepší snahu je možné, že na vaší platformě nebude tento applet fungovat, v takovém případě nás prosím kontaktujte na adresesoftware@bedekr.cz. Stejnou adresu použijte také v případě, že byste měli nějakou ideu jak náš prográmek rozšířit.

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz