reklama

 
banan webhosting

Návštěva v americké televizi

:Při naší poslední návštěvě Spojených států amerických jsme měli příležitost navštívit také studia televizní stanice CNN a v praxi tak vidět, jak se připravují aktuality, natáčí počasí nebo živě snímá pořad s diváky. V následujícím textu se dočtete nejen o naší návštěvě, ale také o tom, jak se do studií můžete dostat vy.
 
Budova CNN se nachází v samém centru Atlanty (na rohu Techwood Drive a Marietta Street) přímo proti tzv. Olympijskému parku. Najdete zde nejen studia samotné CNN, ale také řady dalších kanálů patřících do stáje Turner Networks, obchody a restaurace. Pokud jde o studia, pracují zde redaktoři CNN International, CNN Headline News, CNN en Espaňol a další. Mezi obchody se tu (zcela logicky) vyjímá ten, v němž si můžete zakoupit suvenýry s logem CNN, ale třeba i s oblíbenými postavičkami z Cartoon Network, stanice rovněž spadající pod Time Warner Company.
 
Pokud zatoužíte prohlédnout si studia CNN, není to žádný problém - jen musíte být připraveni zaplatit vstupné (okolo 8 dolarů) a přijít mezi 9. hodinou ranní a 6. hodinou večerní. Dětem do 6 let sem ovšem vstup není vstup povolen. CNN doporučuje objednat se předem.
 
Při čekání na vstup (jeho přesný čas je vyznačen na vstupence) si, budete-li mít štěstí, můžete zkrátit dlouhou chvíli sledováním živého natáčení některého z pořadů, kde své názory celému světu sdělují náhodní návštěvníci CNN. Ihned u vstupu na prohlídku se totiž nachází ""aréna"" se sedačkami, kde se tyto pořady natáčejí.
 

 
Jdeme dovnitř
 
Po vstupu dovnitř vyjedete po nejdelších zavěšených eskalátorech na světě ke startovnímu bodu své prohlídky - k řídicí místnosti. (Všimněte si v minulé větě toho superlativu - všude v USA je něco největší, nejlepší, nejrychlejší apod. A jak to dělají? Prostě si vždy vymyslí kategorii, ve které je daný produkt super. Třeba nejlesklejší špendlík na světě s modrou hlavičkou zkrácený kleštěmi na 2 cm. No není to super?)
 
V řídicí místnosti se sledují všechny možné (interní i externí - myšleno konkurenční) zdroje obrazových informací a také vysílání CNN, které jde do éteru. Odtud se vydáte do místnosti s velkou modrou stěnou, kde se natáčí počasí (jen připomínáme, že moderátor(ka) při svém vystoupení nevidí za sebou stejný obraz, který za ní v televizi vidíte vy - ten se vytváří tzv. klíčováním na modrou plochu a moderátor(ka) má jedinou šanci vidět výsledný obraz - na monitorech, které jsou umístěny vpravo a vlevo od modré stěny). Ve stejné místnosti můžete spatřit i kameru, vybavenou speciálním zařízením, na kterém si moderátor může číst text přednášených zpráv.
 
A pak už se vydáte do newsroomů, kde se nacházejí ti, kdo pracují v pozadí: redaktoři, editoři, korektoři a další lidé, kteří dávají konečnou podobu zprávám, které za chvíli známé tváře přednesou na obrazovce. I tady mají při natáčení moderátoři za sebou newsroom, takže tam vlastně můžete tak trochu nahlédnout i při vlastním sledování zpráv na CNN. Z newsroomů pak zamíříte na galerii a pak už jenom sejdete po schodech zpět k obchodu se suvenýry. Než se však vydáte nakupovat, ještě vám promítnou film o historii a současnosti CNN.
 
Máte-li cestu do Atlanty, pak návštěva studií CNN rozhodně stojí za to. A pokud se tam zrovna teď nechystáte, můžeme vám nabídnout virtuální návštěvu- nejen prostřednictvím fotografií na této stránce, ale také přímo na Webu CNN: http://www.cnn.com/StudioTour/index.html . Šťastnou cestu.
 

 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz