reklama

 
banan webhosting

Letadla se loni rekordně zpožďovala

Podle FAA (Federal Aviation Administration) došlo v minulém roce v letecké dopravě k rekordnímu počtu zpoždění - 450 289. To je přibližně o pětinu více než v předchozím roce a o 14 % víc než byl poslední rekord z roku 1990. Ne za všechna zpoždění však mohly letecké společnosti.
 
Stejně jako v minulých letech byla většina zpoždění připsána na vrub špatnému počasí (necelých 70 %). Za 14 % zpoždění mohou přeplněné letové koridory a o zbytek se dělí technické problémy letadel a řídicích center, problémy na startovních a přistávacích drahách apod.
 
V USA, kde jsou letadla zcela běžným dopravním prostředkem využívaným i na kratší vzdálenosti, dopadlo z hlediska počtu zpožděných letadel nejhůře newyorkské letiště Laguardia. Na celkovém počtu zpoždění amerických letů se podílelo více než čtvrtinou (18 026 případů). 15 % letadel, která odtud odlétala nebo sem přilétala, měla zpoždění alespoň 15 minut.
 
Zmíněná zpráva vyvolala poměrně bouřlivé reakce: Air Transport Association, sdružující největší americké letecké společnosti, vyzvala FAA k urychlené modernizaci systémů pro řízení letového provozu. Představitelé FAA opáčili, že za zpoždění jsou daleko spíše zodpovědné letecké společnosti, které plánují více letů, než jim umožňuje kapacita letišť.
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz