reklama

 
banan webhosting

Čarokrásný ostrov Kythira

Některá místa světa zná alespoň podle jména každý, jiná stojí tak trochu na okraji zájmu. Často ovšem neprávem. Pojďte se o tom s námi přesvědčit na řecký ostrov Kythira, na místo, které si prý pro svůj příchod na svět zvolila bohyně Afrodité.
 
Ostrov Kythira je z větší části hornatý, ale najdete zde i úrodná údolí a zelené kaňony, které jsou zeměpisným prodloužením jihovýchodního Peloponésu. Pouhých 23 km mořské hladiny dělí ostrov od mysu Maleas - nejjižnějšího výběžku Peloponesu. Pobřeží ostrova s je-
 
ho zlatavými a kaštanovými plážemi na východě a se strmými útesy přerušovanými kouzelnými plážemi na západě tvoří neopakovatelné scenérie. Je zde 78,5 km pobřeží, které je tvořeno nespočetným množstvím zálivů různých velikostí a tvarů.
 
Klima ostrova je mírné s průměrnou roční teplotou 19°C a s převažujícími slunnými dny. Jeho vegetace je bohatá a těší se velkému zájmu botaniků. Charakteristickou rostlinou pro tuto oblast je drobná žlutá květina, která se nazývá semperviva. Ze stromů zde naleznete především mnoho olivovníků a mandloní. Při procházkách budete ohromeni vůněmi mnoha divokých květin. Po tisíciletí používali Kythiřané divokou šalvěj, tymián, rozmarýn, levanduli a heřmánek pro léčení nemocí. Během zimních a jarních měsíců zaplavují zemi divoké tulipány, narcisy, irisy, orchideje a krokusy.
 
Jedinečné bohatství fauny podnítilo vznik četných iniciativ na ochranu ohrožených druhů zvířat jako je vzácný racek egejský a tuleň středoevropský. Ve spolupráci s místními obyvateli mají tyto snahy též pozitivní vliv na kvalitu životního prostředí na ostrově.
 
Na ostrově naleznete mnoho archeologických památek z doby prehistorické, antické, křesťanské, ale i z doby nedávno minulé. Stojí tu kostely různých architektonických stylů, kláštery, hrady, pevnosti, najdete tu zajímavé mozaiky, nástěnné malby a jiné poklady. Také architektura lidských obydlí je jedinečná. Časté útoky pirátů přinutily místní obyvatele stavět jednoduché stavby s obranným systémem. Půvabné je, že prvky této architektury je možné nalézt i u moderních staveb.
 
Kythira byla velmi známá již v dávných dobách a to především díky bohyni lásky a krásy Afrodité, která se u jejích břehů zrodila z mořské pěny. Zde byl nalezen také nejstarší chrám zasvěcený této bohyni a lidé v antice včetně Homéra považovali tento ostrov za svatý. Někteří antičtí romanopisci dávají do souvislosti vznik slova kytheria se slovesem, které znamenalo ""ukrývám erotickou lásku"".
 

 
Chora
 
Hlavní město ostrova Chora leží v jeho jižní části na úpatí mořského útesu. Dominantou Chory je benátský hrad obehnaný vysokými zdmi se zachovalou vstupní bránou hradu. Řada hradních kostelů dokresluje jedinečnost tohoto místa. Zastavíte-li se u hradeb, dopřejte si překrásný výhled na údolí malebného přístavu Kapsali s charakteristickým zálivem připomínajícím řecké písmeno omega. Úzké uličky města s jeho bránami, kostely a zvonicemi vás vrátí o několik století zpět.
 
Celou atmosféru městečka dokreslují nespočetné obchody, kavárny, restaurace a taverny, které se tísní v úzkých uličkách. Večerní procházky vás zavedou do některého byzantského kostela s překrásnými ikonami a nástěnnými malbami (např. Agios Georgios, Agios Pandis) nebo na starý anglický hřbitov. Archeologické muzeum v Choře nabízí zajímavý výběr
 
nálezů z ostrova.
 
Malebný přístav Kapsali pak tvoří společně s Chorou jedinečný celek. I zde naleznete příjemné restaurace, taverny, kavárny, bary, cukrárny a obchody. Oslnivou bělostí září ze skal klášter Agios Ioannis a z moře na vás pohlíží obrovský skalní útvar, který zde nazývají Hydra. A k tomu tu na vás čekají pláže z barevných oblázků a čisté moře.
 

 
(Text cestovní kanceláře VIAMARE - http://www.viamare.cz - upravil pen)
 

 

 
Text s informacemi o nejrůznějších místech světa může zdarma zaslat kterákoli cestovní kancelář. Redakce si vyhrazuje právo text nezveřejnit, případně upravit dle vlastního uvážení. Ke zveřejnění lze přijmout pouze texty, které přinášejí zajímavé informace o popisované lokalitě, praktické rady pro její návštěvníky apod. Na konci textu bude zdarma uveden odkaz na webové stránky autorské cestovní kanceláře.
 

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz