reklama

 
banan webhosting

Evropský trpaslík

Podle její velikosti na mapě světa byste si možná řekli, že se do této země snad ani nemůže vejít nic zajímavého. Opak je však pravdou: starobylé hrady a zámky, středověká venkovská sídla, vinice, hory nabízející ideální podmínky pro lyžování a horolezectví. Dnes zamíříme do Lucemburska.
 

 
Ohlédnutí
 
: Ve starověku žily na území dnešního Lucemburska keltské a germánské kmeny, za Caesara se tato oblast dostala do sféry vlivu Římanů. Od 8. do 9. století byla součástí francké říše a poté Říše římské. V roce 963 tu postavil svůj hrad Sigfried Ardenský - a za bitev a následného posilování jeho opevnění vznikla během následujících 400 let jedna z nejsilnějších pevností v Evropě.
 
Za Jindřicha IV. se na konci 13. století Lucembursko začalo vzmáhat, Karel IV. ho v roce 1354 povýšil na vévodství a přiřadil k zemím koruny české. V 15. století získali Lucembursko nejdříve burgundští vévodové a poté Habsburkové. Další vývoj probíhal v rámci španělského Nizozemí. Na počátku 18. století připadla ve válkách o španělské dědictví část Lucemburska Francii, část zůstala v rakouském Nizozemí - i ta se však posléze stala součástí Francie.
 
V roce 1815 se Lucembursko stalo částečně nezávislým - ovšem v rámci personální unie se Spojeným královstvím nizozemským. Po jeho rozpadu se stala jeho část součástí Belgie. Objevení železné rudy v roce 1850 dostalo Lucembursko na ekonomické výsluní - a v roce 1890 se pak konečně stalo zcela nezávislým.
 
Za 1. i 2. světové války zemi okupovala německá armáda, v roce 1944 podepsala jeho exilová vláda smlouvu o Beneluxu (hospodářské unii Belgie, Nizozemska a Lucemburska). Lucembursko je konstituční monarchie, člen Evropské unie. Hrubý domácí produkt dnes činí téměř 33 000 dolarů na jednoho obyvatele.
 

 
Na cesty
 
Do Lucemburska je nejlépe se vydat na jaře nebo v létě. Pro někoho ovšem může být zajímavé i zimní období - zima je tu totiž o poznání mírnější než v okolních zemích. Pokud tu chcete zažít něco zvláštního, můžete 6 týdnů před Velikonocemi navštívit zdejší karneval, 7 týdnů po Velikonocích v ardenském Wiltzu Festival květin nebo 23. června oslavy Národního dne. Lucembursko rozhodně nepatří k levným zemím - ale koneckonců ani k nejdražším. Levné jídlo tu pořídíte (po přepočtu) od cca 150 Kč, v restauraci počítejte spíše s dvoj- až s trojnásobkem (v luxusní samozřejmě i s vícenásobkem). Spropitné je pouze věcí vaší úvahy.
 
Velmi levné ubytování lze pořídit od 1 000 Kč za noc, v průměrném hotelu počítejte s cca 1 500 Kč až se třemi tisíci Kč za osobu a noc. V elektrických zásuvkách se setkáte s napětím 220 V/50 Hz. Běžně lze platit platebními kartami.
 

 
Kam se podívat
 
Jak už bylo zmíněno, Lucembursko je rozlohou relativně malá země. Výhodou je, že pokud bydlíte v hlavním městě, nikam do celé země vám nebude trvat cesta déle než hodinu. Do mnohých zajímavých míst dokonce ještě podstatně méně.
 
Na severu zasahují do Lucemburska výběžky Arden a podle mnohých je právě tato část země nejkrásnější: hluboká údolí, zářivé řeky, siluety hor a - třeba - malebná ardenská vesnička Esch-sur-Sure. Začněme však hlavním městem.
 

 
Luxemburg
 
: Luxembourg je hlavním městem Lucemburska. Jeho základem se stala již zmíněná pevnost knížete Siegfrieda z roku 963, z níž však bohužel už v podstatě takřka nic nezbylo. Něco však přece - původně takřka 24 kilometrů dlouhá spleť podzemních chodeb (kasemat), která byla vybudována okolo roku 1644. Dnes je na seznamu památek UNESCO a 17 kilometrů chodeb, které jsou přístupné veřejnosti, je skutečnou turistickou atrakcí.
 
Staré město se rozkládá okolo náměstí Place d'Armes a Place Guillaume, moderní část města leží podél ulice Pétrusse Valley a na jih od ní. Krásný výhled do okolí nabízí Citadelle du St Esprit, za vidění určitě stojí i Grand Ducal Palace.
 

 
Clervaux
 
Ardenský Clervaux nabízí návštěvníkům jednak svůj středověký hrad s několika stálými uměleckými expozicemi, jednak Benediktinské opatství.
 

 
Müllerthal
 
Müllerthal, oblast označovaná také jako Malé Švýcarsko, je navštěvovaná hlavně proto, že nabízí mnoho příležitostí k aktivnímu odpočinku: jsou tu ideální terény pro ježdění na kole, lezení po skalách nebo prostě jen pro pěší turistiku. Najdete tu mimo jiné také zříceninu hradu Beaufort.
 

 
A ještě...
 
Jste-li milovníky vína, asi si nenecháte ujít Moselské údolí, na jehož svazích stojí známé vinice a kde si můžete dopřát ochutnávku místních vín. Pokud dáváte přednost zbraním, asi zamíříte do Diekirchu, kde se nachází velké vojenské muzeum. Za vidění určitě stojí i blízký hrad Bourscheid.
 

 
Jak jet
 
Po Lucembursku můžete jezdit vlakem, ale ne všude se jím dostanete - proto vám nejspíše čas od času nezbyde než přesednout na autobus. Možná, že si dokonce autobus zvolíte za svůj hlavní dopravní prostředek: v jeho prospěch hovoří fakt, že se tu dají koupit neomezené jednodenní jízdenky, výhodou vlaků je zase skutečnost, že na takřka každé stanici naleznete úschovnu zavazadel.
 
Můžete si samozřejmě půjčit i auto, to vás ovšem nevyjde nijak levně. Ještě dražší je pak pochopitelně cestování taxikem.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz