reklama

 
banan webhosting

Křemíkové údolí

: Na západě Spojených států amerických se nachází asi 40 kilometrů dlouhý a 16 kilometrů široký pruh země, kterému se říká Křemíkové údolí - nebo, chcete-li, Silicon Valley. Právě tady spatřila světlo světa dlouhá řada vynálezů, které navždy změnily tvář dnešního světa.
 
Původně se tu jen pěstovalo ovoce a zelenina. Dařilo se mu tady dobře - je tu totiž teplo a velmi kvalitní půda. Pak ale přišly první technologické firmy a také jedna důležitá finanční krize. Ale o tom později.
 
Křemíkové údolí je na východě ohraničeno Sanfranciským zálivem, na západě se nad ním tyčí Santa Cruz Mountains a na jihu se táhne až k pobřeží Tichého oceánu. V samém jeho středu pak leží město Palo Alto a v něm Stanfordská univerzita. Právě ta má největší zásluhu na jeho dnešní podobě.
 

 
Pohled zpět
 
V roce 1909 došlo v Silicon Valley zřejmě k prvnímu významnému technickému vynálezu - Lee De Forest tu vyvinul první zařízení schopné zesilovat elektrický signál, elektronku. O 43 let později tu otevřela své výzkumné laboratoře společnost IBM - v nich byl vynalezen například magnetický disk.
 
Ve 30. letech minulého století nebylo v oblasti dnešního Silicon Valley příliš mnoho tvůrčí technické práce a tak museli studenti Stanfordské univerzity hledat štěstí na Východním pobřeží. To trápilo Freda Termana, který zde vyučoval elektrické inženýrství. A tak pobízel své studenty k podnikání - a minimálně u dvou z nich byl velmi úspěšný. William Hewlett a David Packard v roce 1938 založili s 500 dolary v kapse v rodinné garáži poblíž univerzity firmu, která dnes zaměstnává takřka 90 tisíc zaměstnanců po celém světě. Jen pro zajímavost -- jejím prvním produktem byl elektrický oscilátor a prvním zákazníkem společnost Walt Disney Company -- ta oscilátor využívala jako generátor zvuků ke svým animovaným filmům.
 

 
Stoupáme
 
V roce 1950 se Stanfordská univerzita dostala do finančních problémů a tak se rozhodla pronajmout část pozemků slibným high-tech společnostem. Nabídka byla pro firmy velmi výhodná -- nejen finančně, ale i díky studentům, které mohly zaměstnávat.
 
V roce 1951 podepsala smlouvu o pronájmu první z nich (Varian Associates) a brzy ji následovaly další: Eastman Kodak, General Electric, Preformed Line Products, Admiral Corporation, Shockley Transistor Laboratory of Beckman Instruments, Lockheed, již zmíněná společnost Hewlett-Packard a další.
 
V polovině 50. let vyzvali představitelé Stanfordské univerzity představitele firem, aby studentům přednášeli o svých výsledcích v oblasti výzkumu i výroby. Tím se vztahy školy s firmami ještě upevnily a studenti získali těsnější spojení s realitou.
 
V roce 1961 zabíral technologický park okolo Stanfordské univerzity 652 akrů a ve 25 společnostech tu pracovalo na 11 000 lidí. O 14 let později už jich byl takřka 10násobek.
 
V polovině 50. let se Fredu Termanovi podařil další husarský kousek -- přesvědčil Williama B. Shockleyho, spoluvynálezce tranzistoru (který v té době pracoval pro Bellovy laboratoře AT&T), aby se vrátil do svého rodného města, Palo Alta. Shockley zde v roce 1955 založil Shockley Transistor Laboratories (později Fairchild Semiconductors), -- řada jeho zaměstnanců si tu později založila velmi úspěšné vlastní společnosti zaměřené na stejný byznys. Nejznámějšími jsou asi Robert Noyce a Gordon Moor, kteří v roce 1970 založili společnost Intel. Ta se nejprve věnovala výrobě pamětí a v roce 1971 vyrobila první mikroprocesor - čtyřbitový Intel 4004. Ve stejném roce byl také v jednom novinovém článku poprvé použit název Silicon Valley.
 

 
Dnešek
 
V současné době působí v Silicon Valley hodně přes 3 000 technologických firem. Některé si již stačily vybudovat určité postavení, jiné teprve začínají. Právě tady sídlí více než jedna třetina největších technologických firem USA. Škoda jen, že tu už nezbylo příliš ovocných sadů - pak by tato oblast mohla být pro návštěvníky přitažlivá nejen svou pověstí. Takhle tu ale na první pohled vidíte jen domy. To nejzajímavější je totiž samozřejmě pečlivě střeženo uvnitř.
 
(pen, dom, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz