reklama

 
banan webhosting

Jak koupit nejlevnější letenky

Pokud čas od času někam letíte a letenky si kupujete sami, možná vás překvapuje, jak velké rozdíly mohou být v cenách letenek do jednoho cílového místa. A to nejen mezi různými leteckými společnostmi, ale rovněž u společnosti jedné. Nabízíme vám pár tipů, jak získat letenky co nejlevněji - nebo dokonce zdarma.
 
Jedním ze základních klíčů k úspěchu je samozřejmě výběr vhodného přepravce (a prodejce) a využití jeho mimořádných nabídek. Proto jedním z kroků, při shánění levné letenky, bude patrně návštěva příslušných webových stránek leteckých společností, případně stránek větších prodejců. Než zde však začnete zkoumat aktuální ceny, je dobré znát několik dalších pravidel, díky kterým lze sehnat letenky levněji. Pokud je pak na zmíněných stránkách zadáte do vyhledávání, zjistíte vždy nejnižší tarif dané letecké společnosti. Přitom je třeba mít na zřeteli, že kombinací více dopravců pro jednu cestu (s přestupy) se letenka zpravidla prodražuje.
 

 
Cestujte přes víkend
 
Jedním z nejdůležitějších pravidel pro koupi levné letenky, je zvolit vhodný termín a trvání cesty. Platí tzv. Sunday rule - pravidlo, díky kterému jsou vždy levnější letenky pro cesty, v jejichž rámci strávíte v cílovém místě noc ze soboty na neděli. Limity pro maximální pobyt bývají většinou jeden, tři, nebo šest měsíců, úplným maximem může být jeden rok.
 

 
Cílové letiště
 
Nezanedbatelnou položku v ceně letenky tvoří letištní taxy (běžně okolo 1 000 Kč). Pokud tedy máte možnost výběru, zvolte si letiště s nižší letištní taxou (např. v Londýně má letiště Stansted nižší taxu než Heathrow). Nezapomeňte také, že cena zpáteční letenky je výrazně nižší než cena dvou jednosměrných letenek.
 

 
Volba třídy
 
Jen pro jistotu - cesta třídou Business je samozřejmě podstatně dražší než Economy (někdy se nazývá též Travel).
 

 
Využívejte slevy
 
Řada leteckých společností nabízí slevy pro cestující do 25 nebo do 26 let, zvláštní výhody mají děti (zpravidla do 12 let). Někdo nabízí i slevu pro seniory - nad 60 let. Ani pokud nesplňujete žádné z těchto kritérií, neznamená to, že budete cestovat za plnou cenu. Např. cestující na linkách ČSA po Evropě, pokud letí alespoň ve dvou (dospělých), mohou získat tzv. companion tarif, který je vždy nižší než součet dvou nejnižších tarifů pro jednoho cestujícího.
 

 
Na závěr
 
Některé ze zmíněných slev můžete získat jen tehdy, pokud si letenku zarezervujete včas. Existují ovšem samozřejmě i slevy pro lety na poslední chvíli. A pokud byste chtěli letenku zcela zdarma, ani tehdy není nic ztraceno. Létáte-li totiž často, můžete se zúčastnit některého z programů frequent flyer, v rámci něhož lze získat kromě jiných výhod i letenku zdarma. Bližší informace o těchto programech vám podají např. pracovníci kanceláří jednotlivých společností na letišti v Praze Ruzyni. Doporučujeme přihlásit se ještě před check-inem, abyste si mohli nechat započítat body i za let, kvůli kterému jste právě přijeli na letiště.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz