reklama

 
banan webhosting

Výpravy za Šampaňským

Nejen při oslavách příchodu nového roku najde uplatnění perlivé víno. Běžně se mu říká ""šampaňské"", byť správně se tímto termínem smějí označovat jen šumivá vína vyrobená v oblasti Champagne ležící ve Francii. Pravdou ovšem je, že názvem ""Champagne"" s oblibou označují svá vína i jiní výrobci.
 
Oblast Champagne se prý vyznačuje zvláštními přírodními podmínkami - půdními i povětrnostními. To vám alespoň budou tvrdit představitelé společností, které zde své víno vyrábějí (stejně tak vám ovšem budou o své výlučnosti vyprávět i skotští výrobci whisky nebo američtí producenti bourbonu). Vinice se v Champagne rozkládají na necelých 30 tisících hektarech - a každá z nich produkuje trochu odlišné víno. Zajímavostí je, že Champagne je nejsevernější francouzská vinařská oblast.
 
Jakkoli si většina z nás na oblast Champagne (která, mimochodem, leží severovýchodně od Paříže) vzpomene zřejmě především okolo Nového roku, navštívit ji v zimě není ten nejlepší nápad. Je zde totiž poměrně chladno. K vidění je tu toho ale spousta - staré románské kostelíky, malebné kamenné vísky, vinice čekající na příští rok... A hlavním městem oblasti je Remeš, která je známa svou gotickou katedrálou; za zmínku stojí i zdejší vyhlášené divadlo.
 
Až budete letos slavit příchod nového roku, zkuste si vzpomenout na původ názvu vína, které vám s největší pravděpodobností šumí ve sklenicích. Možná vás jeho vůně přivábí i k návštěvě malebné Champagne.
 
(pen, zahr, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz