reklama

 
banan webhosting

Kampak za sněhem

S každou zimou přichází ta otázka: kampak se vydat za sněhem? Tedy - jste-li milovníky zimních sportů nebo pohledů z vytopené chaloupky směrem ven, do kruté vánice. Pokud jste v minulém týdnu nečetli naše Téma týdne, případně jste minuli další texty věnované výpravám za sněhem, v tomto ""zkráceném"" týdnu přinášíme jejich souhrn a doplnění. A kam se tedy vydat - ať už u nás nebo ve světě?
 

 
Do dálek
 
: Například v oblasti Val di Sole (Itálie) si milovníci zimních sportů mohli vychutnávat bílou pokrývku nejdéle. Už takřka od začátku prosince tu bylo možno vyrazit na běžky i na sjezdovky. Jediným minusem byla dopravní situace - nedávné povodně zničily řadu cest a tak se mnoho z nich nedalo projet. Teď by však již mělo být vše v pořádku. Lyžaře v Itálii vítají i střediska Folgarida, Madonna di Campiglio, Marilleva nebo Pejo.
 
Zimních radovánek si mohou užívat rovněž např. návštěvníci francouzských letovisek Chamonix nebo Les Deux Alpes.
 
Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžete se rozhodnout opustit Starý svět a vydat se za sněhem přes oceán. Severoamerická horská střediska si letos na nedostatek sněhu většinou nemohou stěžovat. (Arkansas nebo Texas už dokonce pár dní sužují sněhové vánice.) Ať už se vydáte do Copper Mountain, Killingtonu, Snowbirdu nebo Taosu, všude na vás bude čekat několik desítek centimetrů sněhu. Nemusíte se však soustředit pouze na USA - dobrá situace je rovněž v Kanadě.
 

 
A co u nás?
 
Nejlépe na tom jsou Krkonoše, kde sníh napadl nejdříve (byť až v předvánočním týdnu). Situace se na všech horách průběžně mění a proto je dobré čas od času zamířit někam za těmi skutečně nejaktuálnějšími daty.
 
Vynikající informace o aktuálním stavu počasí i předpověď na následující dny naleznete na webu Meteopressu (http://www.meteopress.cz ) - v pravém sloupci si přitom můžete ze seznamu vybrat horské středisko ČR, které vás zajímá, a pak už stačí jen počkat, až se požadovaná informace zobrazí v prostředním sloupci.
 
Na stejné adrese si lze prostřednictvím výběru ""aktuální informace"" nechat zobrazit i satelitní mapu Evropy nebo ČR, případně mapu teplot nebo větru.
 
Aktuální stav počasí i sněhu na českých horách monitoruje server Snih.cz (http://www.snih.cz ). Naleznete zde nejen informace o sněhové pokrývce, ale rovněž aktuální teploty. Tuzemské sněhové zpravodajství nabízí i server Skinet (na http://skinet.cz/strediska/snih.phtml ).
 

 
Aktuální stav v zahraničí
 
Než se vydáte na cestu za sněhem mimo naši republiku, je vhodné si ověřit aktuální stav sněhových podmínek v cíli vaší cesty. K dobrým zdrojům takových informací patří německý server Skiresort.de, kde najdete mimo jiné přehled evropských (http://www.skiresort.de/europe/ ) i mimoevropských (http://www.skiresort.de/welt/ ) lyžařských letovisek s odkazy na jejich webové stránky. Nechybí ani aktuální přehled množství sněhu ve vybraných střediscích (pro Evropu na adrese http://www.skiresort.de/deutsch/schnee3.htm , pro Severní Ameriku a Japonsko na http://www.skiresort.de/deutsch/schnee2.htm ). I přesto, že je stránka napůl v německém a napůl v anglickém jazyce, potřebné informace tu zřejmě najde i tuzemec, který není dokonale jazykově vybaven.
 
Na stejném webu naleznete i přehled hotelů v některých střediscích (na http://www.skiresort.de/hotels/ ), lanovek (http://www.skiresort.de/deutsch/pendelbahn.htm ) nebo pozemních lanovek (http://www.skiresort.de/deutsch/standseilbahn.htm ).
 
Přehled odkazů na stránky zahraničních i domácích středisek naleznete i na již zmíněném českém serveru Skinet.cz (http://skinet.cz/spider/index.phtml?id=19 ).
 

 
Pár dalších tipů
 
K dalším stránkám, které stojí zato navštívit, patří http://www.ceske-hory.cz , které, jak už název napovídá, obsahují informace o českých pohořích. Najdete tu pohled do jejich historie, nabídky hotelů i tipy na výlety.
 
Pokud už máte cíl své cesty vybrán, pak pro vás mohou být zajímavé odkazy přímo na stránky jednotlivých horských masivů. Tak tedy: Beskydy - http://www.beskydy.cz/ , Orlické hory - http://www.servis.cz/ , Jizerské hory http://www.jizerske-hory.cz/ , Šumava http://sumava.net/sumava.asp , Jeseníky http://www.mujweb.cz/Cestovani/jeseniky/ a Krkonoše - http://www.krkonose.cz/ .
 
Máte-li namířeno na stránky věnované lyžím a lyžováním, pak vás možná bude zajímat web Krkonošského svazu lyžařů - http://www.ksl.cz nebo Lyze.cz, kde lze lyže přímo vybírat a nakupovat. Nákup lyží po internetu tu však sami autoři stránek nedoporučují, což je svým způsobem kuriozita. Dá se jim ale třeba zavolat... Zmíněný odkaz je: http://www.lyze.cz/cgi-bin/peksport/browser.cgi?data=category&category=46 .
 
Přejeme vám příjemně strávenou zimu a to nejhezčí počasí, jaké si můžete přát.
 
(pen, dom, zahr)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz