reklama

 
banan webhosting

Jak bohatá je země, kam míříte?

: Určit bohatství jednotlivých zemí - a životní úroveň lidí v nich žijících - není jednoduchou záležitostí. K dispozici je řada ukazatelů, každý však situaci svým způsobem zkresluje. Jednou z možností, jak si udělat obrázek o ekonomické situaci v zemi, kam se vydáváte, je zjistit, jak svobodná je zdejší ekonomika.
 
Konec roku bývá ve znamení hodnocení dosavadního vývoje. Noviny rekapitulují jednotlivé události, ke kterým došlo doma i v zahraničí, dělají se první smysluplnější předpovědi ekonomického růstu (a desítek dalších čísel) za již téměř uplynulý rok a odhaduje se, jaký bude rok následující. Jedním z oblíbených indexů je i Index ekonomické svobody, který zveřejňují The Heritage Foundation a The Wall Street Journal.
 
Z něj mimo jiné vyplývá, že z 10 nejsvobodnějších ekonomik světa se jich 6 nachází v Evropě a v Severní Americe. Celkové hodnocení přitom vychází z jednotlivých kritérií, mezi která patří státní intervence, ochrana vlastnických práv, černý trh, monetární politika a další. Pokud se podíváte na mapu - a porovnáte ji s úrovní národních produktů jednotlivých zemí a životní úrovní, zjistíte, že zmíněné ukazatele zpravidla rostou právě s větší svobodou trhu.
 
Na webové adrese http://www.heritage.org/index/countries.cfm naleznete seznam, ze kterého lze na první pohled zjistit, jak je na tom která země podle průzkumu výše zmíněných institucí je. Modrá barva na mapě přitom znamená zcela svobodnou ekonomiku, šedá převážně svobodnou, zelená středně svobodnou, žlutá převážně nesvobodnou, červená nesvobodnou a bílou výplň mají země, které nebyly hodnoceny.
 
(pen, zahr)


 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz