reklama

 
banan webhosting

Velbloudi bez hrbů

: Máme pro vás hádanku: Žije to v Jižní Americe, je to vysoké tak maximálně 1,3 metru, patří to do čeledi velbloudovitých a přitom to nemá hrby - co to je? Jestli jste si tipli lamu, pak jste tipovali správně. Některé druhy lam žijí ve volné přírodě, jiné už jsou zdomácnělé...
 
První skupinu tvoří lama guanako (na fotografii) a lama vikuňa, druhou lama krotká a lama alpaka. Lama alpaka je přitom velmi užitečná - byla totiž vyšlechtěna speciálně proto, aby dávala velmi kvalitní vlnu. Všechny zdomácnělé lamy jsou pak považovány za nejdůležitější hospodářská zvířata jihoamerických velehor.
 
Divoké lamy guanako žijí ve skupinách až 20 jedinců a lze se s nimi setkat i v nadmořských výškách okolo 5 000 metrů. Jedná se o velmi plachá zvířata. Lama vikuňa byla ve volné přírodě takřka vyhubena a dnes žije převážně v rezervacích v Peru a v Bolívii.
 
Lamy používali již indiáni a dá se říci, že tato zvířata zůstala v některých oblastech dodnes jediným vhodným dopravním prostředkem. A to prostředkem poměrně výkonným - za den ujdou až 20 km a to s 50 kilogramy nákladu. K jejich negativním vlastnostem patří plivání slin a obsahu žaludku.
 
(pen, dom)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz