reklama

 
banan webhosting

Bohatá chudá země

: Nazývají ho zemí pohádek, hospůdek, mlhy a whisky. A v posledních letech díky přítoku zahraničních investic také malým hospodářským zázrakem. Ještě nedávno chudá země pomalu bohatne. V jistém smyslu však byla bohatá vždy - svou přírodou, kulturou i historií. Naším dnešním cílem je Irsko.
 

 
Ohlédnutí
 
Asi v roce 300 před naším letopočtem dorazili do dnešního Irska Keltové a pod svou nadvládou je udrželi celých 1 000 let. Jejich vliv je na mnoha místech země patrný dodnes. V 8. století začali Irsko oblažovat svou přítomností Vikingové a o 400 let později Angličané, kteří zde největšího vlivu dosáhli za panovníků Henryho VIII. a Alžběty I.
 
V roce 1695 vstoupil v platnost zákon, který irským Katolíkům zakazoval vlastnit půdu a vychovávat děti jako katolíky. Důsledkem byly mj. nepokoje na konci 18. století, v jejichž důsledku protestanti v roce 1800 prosadili politické spojení Irska a Británie. V následujících letech došlo k uvolnění tlaku na katolíky.
 
V této době Irsko vyváželo velké množství potravin do Anglie a to i přesto, že samo nemělo dost. To vedlo k nepokojům a emigraci obyvatelstva, která pokračovala i v převážné části 20. století. Po nepokojích v roce 1916 a volbách o dva roky později došlo k vyhlášení nezávislosti země. Následovala 3letá irsko-anglická válka, která skončila rozdělením Irska - jižní část zůstala nezávislá, zatímco severní, kde žili převážně protestanti, se stala součástí Británie.
 
V roce 1948 se Irsko stalo republikou a o rok později opustilo Commonwealth. 90. léta 20. století přinesla zahraniční investice a irské hospodářství začalo snad poprvé v historii skutečně prosperovat. Důsledkem je mimo jiné zastavení emigrace, která zemi po staletí sužovala.
 

 
Na cestu
 
Pokud se budete rozhodovat, kdy se do Irska vydat, potom vězte, že nejtepleji je tu v červenci a v srpnu. V těchto měsících je tu ovšem také nejvíce turistů a nejvyšší ceny. Možná tedy dáte přednost docela příjemnému červnu nebo září. A pokud se budete chtít zúčastnit oslav známého svátku Svatého Patrika, budete se muset do Irska vydat tak, abyste tu zažili 17. března.
 
Irsko nelze označit za levnou zemi a Dublin už vůbec ne. Za levný oběd dáte okolo 150 Kč, ve středně dobré restauraci asi dvoj- až trojnásobek. Bývá zvykem dávat spropitné okolo 10 %. Lze tu často platit kartami, bez problémů je i výběr z bankomatů. Nejlevnější ubytování se dá pořídit od cca 400 Kč za noc, spíše ale počítejte s dvojnásobkem a v případě vyšší kvality s troj- až čtyřnásobkem. V zásuvkách ""potkáte"" elektřinu s parametry 220V, 50Hz.
 

 
Kam se podívat
 
: Prohlídku země asi začnete v hlavním městě Dublinu. Co vám nabídne, kromě známých irských hospůdek? Určitě hrad z počátku 13. století, který je ovšem nyní spíše palácem než pevností. Na severním břehu řeky Liffey nelze přehlédnout budovu celnice z 80. let 18. století, na jižním Trinity College založenou v roce 1592 královnou Alžbětou I. Minout bez povšimnutí byste neměli ani katedrály Svatého Patricka a Ježíše Krista ze 13., resp. 11. století. A pokud jste příznivci muzeí, pak zde na vás čeká Národní muzeum, Občanské muzeum nebo muzeum erbů.
 

 
Město Cork, které je druhým největším irským městem, si snadno zapamatujete podle toho, že se jeho centrum nalézá na ostrově uprostřed řeky Lee. Na severu od řeky pak naleznete historickou část města.
 

 
Ve Waterfordu na vás dýchne duch středověku. A to především díky městským hradbám a Reginaldově věži. Za vidění ovšem stojí i Biskupský palác, radnice nebo katedrála Svaté trojice.
 

 
Trochu podobnou atmosféru má i město Derry, které se může pochlubit mimo jiné katedrálou Svatého Columba, Přístavním muzeem a monumentem Free Derry. Mimochodem - přístav Derry byl po celé minulé století často tím posledním místem Irska, které spatřili emigranti při odchodu ze země.
 

 
Možná zamíříte i do malebné pobřežní vesničky Ballyvaughan nebo za více než 60 megality, či do jeskyní ve stejném regionu (Burren). Nebo se raději vydáte do regionu Connemara, který prý nabízí nejkrásnější přírodní scenérie, či na Aranské ostrovy se starobylými kamennými zdmi?
 
(pen, zahr)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz