reklama

 
banan webhosting

Kulatý atlas světa

:K cestování patří rovněž řada pomůcek, které tuto činnost usnadňují. Jednou z nich jsou i atlasy - a počítačový Atlas světa od společnosti Jimaz je jedním z nich. I když vás možná v úvodu naší recenze poněkud překvapí výčet jeho záporů, vězte, že má také mnohé klady...
 
Hned po spuštění programu se možná trochu leknete špatně fungující češtiny (platí pouze ve starších verzích Windows 95). V přiloženém letáku je naštěstí vysvětleno, co s tím, takže si upravíte soubor win.ini a konečně se program Atlas světa začíná chovat podle vašich představ.
 
Asi vás také trochu překvapí poněkud sporá barevnost map. Nemusíte zrovna milovat pestrobarevné obrazovky, aby se vám zdálo, že cosi není v pořádku. Pak naleznete v menu položku, díky které lze vybarvení měnit. A po troše pokusů si barvu vyšších hor nastavíte tak, že mapy v Atlasu začínají vypadat tak, jak jste zvyklí odjinud.
 
S ovládáním bohužel totéž učinit nelze - to, které zvolili autoři, je sice originální, ale rozhodně ho nelze nazvat standardním. Nestandardně provedená menu se nosila před 5 lety - tedy v době, kdy byla anglická verze tohoto programu stvořena (rok 1996, aktualizace údajů byla provedena v roce 1998). To ostatně řadu věcí vysvětluje.
 
A ještě jeden nedostatek jsme objevili: když chcete mapu o kus posunout, jde to pouze po skocích. V některých rozlišeních jsou hranice států stejně tlusté (a stejně barevně výrazné) jako další prvky mapy, takže je obraz poněkud nepřehledný. A pokud používáte rezidentní antivirovou ochranu Avast! a při instalaci ji zapomenete vypnout (na což opět leták programu upozorňuje), zažijete si několik velmi drsných zatuhnutí.
 
Výše zmíněné nedostatky jsou naštěstí vyváženy informační hodnotou programu. Mapa světa je vektorová a poměrně velmi podrobná, k dispozici je řada nezbytných doplňujících informací o jednotlivých státech vlajkou počínaje a nejvyšší horou konče. U řady významných měst jsou k dispozici jejich popisy.
 
Doplňkovou funkcí programu je možnost zjistit vzdálenost dvou míst na Zemi a samozřejmě i vyhledávání libovolného místa na mapě. Systém vrstev umožňuje na mapě nechat zobrazit pouze ty údaje, které vás opravdu zajímají (a zrušit tedy, řekněme, např. zobrazení hor). Atlas je doplněn rovněž slovníkem frekventovaných cizích slov, fotografiemi a videoukázkami z různých míst Země.
 
Jak tedy shrnout náš názor? Existují nepochybně i graficky zdařilejší atlasy světa, ale pokud jde o informační hodnotu, není recenzovanému produktu co vytknout. A dodáme-li, že je celý v češtině a prodává se za poměrně příznivou cenu 990 Kč, pak nelze než konstatovat, že jeho koupě může být docela dobrým krokem.
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz