reklama

 
banan webhosting

Mumie získaná za propisku

V učebnicích dějepisu se sice praví, že výměna zboží za zboží byla v minulosti vytlačena modernější formou obchodování - totiž výměnou zboží za peníze - ale tak úplně pravda to není. Tak třeba na severu Afriky jsou v některých zemích oblíbeným platidlem propisky. A získat za ně lze opravdu mnohé.
 
Minulý rok v Tunisku jsme to možná přehlédli, ale letos v Maroku a v Egyptě už se to prostě nedalo. Tužky a propisovačky po vás loudí děti i dospělí. Můžete je jen tak rozdávat, věnovat dětem, které se za to nechají vyfotografovat (některé se nechají vyfotografovat i bez tužky, ale za dárek jsou většinou ochotnější) nebo si jimi třeba zaplatit vstup do chrámu.
 
Při již zmíněné návštěvě Egypta jsme my i naši spolucestovatelé skutečně za propisky pořídili leccos. Pojďme se podívat na to nejzajímavější.
 
- Vstupné do chrámu. Originální cena: 10 liber (egyptských, tj. asi 120 Kč), na mezinárodní studentskou kartu (která se dá v Egyptě získat poměrně snadno) 5 liber. A nebo za 2 libry a za 2 obyčejné propisovačky, jak zjistila jedna naše spolucestovatelka.
 
- Náhrdelník z koření. Originální cena: 2 libry, snadno usmlouvatelná na 1 libru. Za propisku. Kde to bylo? V Asuánu, na jednom z ostrovů s botanickou zahradou.
 
- A teď jedna ""nezisková"" příhoda - ale zato taková, která mi bude ležet dlouho v hlavě. Chtěli jsme se dostat přes půl Káhiry zpátky do hotelu. Věděli jsme, že se to dá pořídit za 5 liber, taxikáři ale začínali na 15 a pod 10 jít nechtěli. Prý je výjimečně hustý provoz. Až jeden nakonec ustoupil. Cestou vyprávěl, jak předtím pracoval 4 roky v Saúdské Arábii a neviděl dlouho svého syna, který se mu těsně po odjezdu narodil. Teď je mu 12 let, chodí do školy a je celý táta. Při vystupování z taxíku mi to nedalo a k 5 librám jsem přidal 2 lepší propisky pro synka. Nevěřili byste, kolika díků se vám za dvě propisovačky může dostat.
 
- Za 2 propisky jsme se také jeli kousek na oslech - u pyramid. Chyba, určitě se to dalo pořídit jen za jednu :-).
 
- A teď konečně k té avizované mumii. Ano, za 1 propisku nám průvodce v jednom chrámu ukázal mumii (původní cena: 5 liber za 2 lidi, nakonec 2 tužky za 6 lidí). Mimochodem - torzo mumie měl průvodce schované za dvěma kameny v jedné ze zpola zbořených zdí vedlejší stavby. Jinak ale doporučujeme spíše mumie v Egyptském muzeu v Káhiře. Jsou celé a s popisky...
 
Petr Mandík

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz