reklama

 
banan webhosting

Poreč - v závěsu za vláčkem

:Jedním z nejnavštěvovanějších míst dnešního Chorvatska bezesporu patří město Poreč, které leží na západním pobřeží Istrijského poloostrova. Je také velice častým místem výletů díky svým historickým památkám.
 
Místo je pro rekreaci opravdu jako stvořené, ubytovaní přímo ve městě sice asi těžko seženete, ale v okolních turistických centrech (Plava Laguna, Zelena Laguna ...) postel najdete spolehlivě. Do města lze pak dojít po promenádě vedoucí podél moře. Můžete také využít služeb malého motorového vláčku, který vás do města doveze. Ten lze také zneužít pro navigaci - ne vždy je totiž cesta jasně značena. Tuto cestu využijete také při hledání vhodného místa pro koupání, které hlavně v sezóně je téměř nedostatkovým zbožím. Pokud tedy nechcete opravdu hlavu na hlavě pak zvolte pro návštěvu data mimo sezónu - např. září.
 
Trochu historie
 
Jako téměř všechna města v Chorvatsku, má i Poreč za sebou historii římské nadvlády. V tomto případě šlo o kolonii s názvem Colonia Iulia Parentium. Vlastní město se však začalo utvářet až v byzantském období v 6. a 7. stol. Po tomto období bylo město až do 13. stol. samostatné, kdy jej obsadili Benátčané. Pak se zde na krátko usadili Francouzi, aby na konec na delší dobu připadlo Rakousku.
 
Pro pochopení celého dalšího vývoje je nutné upozornit na to, že většinu obyvatelstva tvořili Italové (proto i dnes jsou některé nadpisy dvojjazyčné - např. názvy ulic). Zbytek Istrijského poloostrova byl ale obýván převážně Chorvaty, což vedlo k vzniku silného italského nacionalismu. Ten výrazně zesílil po I. světové válce, kdy poloostrov připadl Itálii. Vše se ovšem obrátilo po II. světové válce, kdy roku 1947 připadla celá Istrie tehdejší Jugoslávii.
 
Turistické cíle
 
Ačkoliv je jako hlavní turistická zajímavost Poreče uváděna Eufraziova bazilika (basilica Eufrasiana), to nejcennější je bezesporu staré město samo o sobě. Úzké uličky a malebné pobřeží jsou nezapomenutelným zážitkem - rozhodně si pak nenechte ujít procházku městem večer nebo v noci, kdy již nepanují polední vedra.
 
Vraťme se ale zpět k bazilice - ta pochází z první poloviny 6. stol. a spolu s okolními budovami tvoří jeden z nejzachovalejších památek byzantského umění v Chorvatsku. Vlastní bazilika se pak nachází na místě modlitebny sv. Maura (první porečský biskup - 3. stol.). Ta byla zřízena v římském patricijském domě jako domácí kostel (tajně se zde pak podlily pronásledovaní křesťané). Budova byla nejprve po vydání milánského ediktu kompletně přestavěna a sloužila až do poloviny 6. stol, kdy dal biskup Eufrazius postavit na jejím místě trojlodní baziliku v podobě jakou ji známe dnes.
 
Kromě samotného kostela byla postavena ještě osmiboká křestní kaple, biskupský palác a kaple v severovýchodní části. V dalších století ke komplexu přibila sakristie, zvonice a několik kaplí. Od 17. stol. však začíná komplex postupně chátrat a proto některé části úplně zmizely. Záchrana nastala teprve po II. světové válce, kdy bylo vše kompletně zrestaurováno.
 
Lákadlem je však hlavně vnitřek baziliky, kterou dal Eufrazius vyzdobit mozaikami - dochovaly se však jen fragmenty, které jsou v hlavní apsidě a na triumfálním oblouku.
 
Ubytování
 
Možností ubytování poskytuje zejména blízské okolí Poreče a vlastní město - konkrétně nedaleké turistické komplexy jako Plava nebo Zelena Laguna a pak samozřejmě řada privátních penzionů a hotelů. Poněkud horší je to však s kempováním, které je možné pouze v Plava Laguna.
 
Zajímavé odkazy
 
http://www.istra.com/porec/ - výborné místo pro start vaší virtuální cesty
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz