reklama

 
banan webhosting

Pula - město amfiteátru a úzkých uliček

:Nejdůležitějším městem Istrisjkého poloostrova je bezesporu město Pula, které je jak hospodářským, tak turistickým centrem celé oblasti. Jeho výhodnou polohu v asi nejlépe chráněné zátoce na Istriji oceňovali již staří Římané. Nejinak tomu je i v dnešní době, jen místo patricijů zde naleznete stovky turistů. Město se tak může pochlubit stoletou historií a řadou památek, které mohou váš pobyt na Istrii příjemně zpestřit.
 
Trochu historie
 
Již v 6. stol. př. n. l. na místě dnešní Puly existovala ilyrská osada, která se začala rozvíjet za římského císařství, zejména pak v období panování G. Octavia Augusta. Tehdejší město s názvem Pietas Iulia bylo řádně opevněno a počet obyvatel byl neuvěřitelných 30 tisíc.
 
Toto období hojnosti však skončilo za nadvlády Benátské republiky, jenž trvala 500 let. V této době město upadalo, svoji daň si vybraly morové epidemie a nájezdy pirátů. Z původních desítek tisíc klesl počet obyvatel na stovky a v 18. stol. zde žilo něco málo přes 300 lidí. Opětovný rozvoj nastal teprve v 19. stol., kdy město používalo jako válečný přístav Rakousko. Po I. světové válce zde pak až do roku 1947 vládly Italové, které poté vystřídala Jugoslávie.
 
:Turistické památky
 
Na první pohled nejpatrnější památkou Puly je mohutný Římský amfiteáter (též Aréna), který je pátým nejzachovalejším v Evropě. Malý amfiteáter zde existoval již za vlády císaře Oktaviana a byl pak přestavěn v první polovině 1. stol. pod panováním Vespasiana (podle pověsti prý tak učinil na naléhání své tehdejší přítelkyně, která pocházela právě z Puly). Toto na svou dobu jistě monstrózní dílo bylo schopné pojmout kolem 23 000 (zřejmě platících :-)) diváků, má tvar elipsy o rozměrech 132 x 105 m a dvě až tři patra. V podstatě jen náhodou a díky senátoru G. Emovy (má zde i pamětní desku) bylo zabráněno rozebrání stavby na nový amfiteáter. Stavba ale i tak dosti silně utrpěla, když sloužila jako zdroj kamene na stavbu Benátských paláců. Samozřejmě je v dnešní době stavba již rekonstruována (oprava započala po II. světové válce) a slouží řadě festivalů a také jako letní kino. Vstupné je 16 Kn (8 Kn zlevněné) a zahrnuje také prohlídku podzemí s expozicí o historii regionu v římských dobách.
 
Amfiteáter není jedinou památkou z římských dob - ve městě najdete základy římského nymfea, části opevnění (Herkulova brána - nejstarší dochovaná stavba z 1. stol. př. n. l., Dvojitá brána). Další památky pak najdete v Archeologickém muzeu, kde ovšem musíte zaplatit vstupné 12 Kn (6 Kn slevněné). Vstup však nemusíte platit pokud chcete pouze shlédnout zbytky římského divadla z 2. stol., které leží skryté za muzeem.
 
:Další pamětihodností je Zlatá brána (Porta aurea), která leží na nejrušnější ulici ve starém městě a je jeho hlavní vstupní branou. Ve starém městě si pak ještě nenechte ujít Augustův chrám (ze začátku letopočtu) a vedle stojící budovu radnice ze 13. stol., která byla vestavěna do Dianina chrámu. Obě památky leží na hlavním náměstí, kde jsou také turistické informace. Ty jsou dokonce vybaveny přístupem na Internet, takže si zde můžete zdarma zkontrolovat poštu a nebo si přečíst více informací o městě (např. na Bedekru :-)).
 
Praktické informace
 
- více informací vám podá Info centar, Istarska 11, 52 100 Pula, tel. (33) (557) 219 197, e-mail: tz-pula@pu.tel.hr, web: http://www.gradpula.com
 

 
(als)

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz