reklama

 
banan webhosting

Vzpomínka na léto - KORFU

:Jeden z mnoha řeckých ostrovů, je nejsevernějším ostrovem Ionského souostroví. Celková rozloha ostrova činní 592 km2, dlouhý 62 km a v nejširší severní části měří 28 km, na jihu pak jenom 3,5 km.Bývá nazýván smaragdem středomoří. Zeleň ostrova Korfu ostře kontrastuje se skalnatými pustinami řeckého a albánského pobřeží, ležícího jen několik kilometrů od Korfu. Více než čtyři miliony olivových stromů, pokrývající většinu ostrova, doplňují vysoké cypřiše, akácie i vonné fíkovníky.
 
Na severní části ostrova se rozkládá pohoří Pantokrátoru, s nejvyšší horou ostrova 906 m. Již samotná cesta je ojedinělým zážitkem. Nejprve stoupáme po serpentýnách přes vesničky Spartýlas a Strinýlas, až se dostaneme na prašnou cestu, která nás po 5 km dovede na vrchol. Až na samý vrcholek ale budete muset dojít po svých, cesta se totiž rapidně zhoršuje. Když budete mít štěstí a bude po dešti, tak je prý odtud vidět i Itálie. Bohužel nebo spíše bohudíky (?) na Korfu tak často neprší a tak je všechno zakryto mlhavým oparem, ale ani tak výhled neztrácí na půvabu. Na vrcholu je klášter, kde žije jeden mnich a vysílací anténa, která dojem z kláštera poněkud kazí. Nejstarší zprávy o klášteře pochází z r. 1347 od mnicha z nedaleké vesnice Períthia. Za tureckých nájezdů (18. stol.) byl klášter zřejmě zničen a později znovu obnoven.
 
:Na Korfu se nachází mnoho zajímavostí, ale já bych chtěla zmínit jenom ty, podle mě, nejzajímavější. Jsou to Paleokastrítsa, hlavní město Korfu (Kerkyra) viz. článek Kerkyra, Pontikonísi, Achíllion.
 
Paleokasrítsa
 
Nachází se v severovýchodní části ostrova. Patří mezi nejkrásnější ale také nejnavštěvovanější kouty ostrova. Spletité poloostrovy, tyrkysově zbarvené moře, vůně cypřišových a olivových porostů, ale především nádherný výhled do okolí činní toto místo okouzlujícím. Na největším a nejodlehlejším poloostrůvku leží byzantský mužský klášter Panagía Theotókos. Původní klášter pocházel z roku 1225, ale dnešní podoba pochází z přelomu 18. a 19.stol. Vnitřní dvůr je obklopen arkádami porostlými květinami, ale třeba také dýněmi. Určitě si nenechejte ujít prohlídku kláštera a můžete si i prohlédnout několik vzácných byzantských ikon. Kousek na západ od Paleokastrítsi se na velké skále (330m) tyčí zřícenina byzantské pevnosti, Angelókastro, přímo nad mořem. Mohutná byzantská pevnost byla založena přibližně na počátku 13. Století Michaelem I. Angelos Komnemos a později ještě rozšířena Anjou a Benátčany, pro něž bylo Angelókastro až do 18. Stol. Vedle Kerkyry nejdůležitějším opevněním na ostrově. Při návštěvě nezapomeňme vedle cisteren, pohřebiště a kaple, navštívit také jeskynní kostelík, který se nachází v severovýchodní části pevnosti, pod dubem po schůdkách dolů.
 
:Pontikonísi a Vlachérna
 
Z jižní špice poloostrova Kanóni pokračuje úzká silnička mořem k ostrůvku Vlachérna, na kterém je malinkatý ženský klášter. Tento klášter byl založen koncem 17. Století, a dnes tam žijí jenom dvě jeptišky. Uvnitř kláštera můžete navštívit malý květinový dvorek a kapličku. Z Vlachérny také vyplouvají bárky na nedaleký ostrůvek Pontokonísi (Myší ostrov).
 
Achíllion
 
Vstupné: 700 GRD
 
Nalézá se asi 7 km jižně od Kerkyry u vesnice Gastoúry. Zámek byl postaven na přání císařovny Sissy, která si ostrov zamilovala při svém léčebném pobytu. Se stavbou bylo započato na místě bývalé benátské Villy Braila neapolkým architektem Rafaele Carito roku 1888. V okamžiku, kdy bylo sídlo dostavěno (1892), se císařovnin sen o pohádkovém sídle rozplynul. Přesto však toto sídlo pojmenovala podle Achilla, kterému se ,jako ctitelka řeckých mýtů, velmi obdivovala. Neuplynul ještě ani rok od dokončení a císařovna hledala kupce. Prodat se to podařilo Františku Josefovi v r.1907, a to císaři Wilhemovi II. Po první světové válce budova sloužila jako karanténa pro francouzské vojáky. Ani druhá světová válka se zámku nevyhnula. Nejdříve zde měla sídlo řecká vojenská nemocnice, a později byl obsazen německými a italskými vojsky. Dnes je část zámku otevřena pro veřejnost, je tady umístěno museum připomínající císařovnu Sissy, v druhé části je otevřeno casino. Okolo zámku jsou však krásné vyhlídkové terasy a park s bohatou flórou. Z těchto teras se vám naskýtá krásný výhled na Kerkyru a okolí.
 

 
Lenka Stříbrná

 
Zařazeno v sekci:
 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz