reklama

 
banan webhosting

Škocjanske jeskyně - Grand Canyon pod zemí

:Ve Slovinsku najdete kolem 7 000 tisíc jeskyní, ale opravdu žádná se nemůže srovnávat se Škocjanskými jeskyněmi na jihu země západně od Triestu. O tom koneckonců může svědčit i zařazení tohoto jeskyního komplexu na seznam světového přírodního a kulturního dědictví organizace UNESCO roku 1986.
 
Nejlákavější atrakcí je asi tok řeky Reka, která v podzemí vytvořila menší a podzemní obdobu amerického Grand Canyonu. Samozřejmě rozměry jsou neporovnatelné (vzdálenost od hladiny k vrcholu jeskyně je "jen" něco málo přes 90 m), ale dojem, kterým na vás zapůsobí je možná ještě větší. Zde v podzemí, podél části toku, vede v různých výškách na hladinou vycházková cesta, která ty méně odvážné nutí tisknout se k levému kraji a jistě ani ti, kteří jinak závrať nemají, cítí v sobě často malou dušičku. Na jednom místě pak řeku překonává železný mostík, jehož přejití je opravdovým zážitkem - dole pod vámi v hloubce desítek metrů burácí podzemní řeka a vše se potápí v mlžném oparu, kterým pouze na několika málo místech probleskují světelné kužely zavěšených lamp.
 
:To ovšem není vše co zde uvidíte. Další jeskyně, ač jsou sebekrásnější, které vás čekají na samém vstupu vám na konci téměř nezůstanou v paměti - vše vytlačí pohled na podzemní říčku Reku.
 
Praktické informace
 
- vstupné: 1 500 SIT (700 děti a studenti)
 
- prohlídka trvá kolem 1,5 hodiny a ačkoliv je dlouhá jen 3 km je relativně fyzicky náročná
 
- určitě se jděte podívat i po blízkém okolí - je zde např. výborný výhled na výtok řeky z jeskyně
 
- nedaleko je také miniaturní etnografické muzeum (speciální vstupné)
 
- prohlídka je v závislosti na sezóně organizována téměř každou hodinu (v zimě ale také jen 2x denně)
 
- více informací najdete na adrese http://www.gov.si/parkskj/ , případně na e-mailu psj.info@psj.gov.si nebo telefonu (386) (57) 632 844

 

 
 
 
 Naše tipy 
 
reklama

reklama

 
TOPlist
NAVRCHOLU.cz